Kisestélyitől a kosztümig: mikor milyen alkalmi ruhát illik felvenni?
Egy nő akkor igazán mutatós, ha nőiessége hangsúlyozása közben nem tűnik közönségesnek. Az alkalmi ruhák a hölgyviselet egyik legszélesebb választékát biztosítják, látványosságukhoz nem fér kétség. A budapesti belvárosban található, Váci utcai Moaré Divat tulajdonosa, Patkó Judit most egy kicsit közelebbről is megismertet bennünket ezekkel a gyönyörű ruhákkal.
Ha a hétköznapinál kicsit is különlegesebb eseményre készül, mindenki alkalmi ruhát választ. Mindegy, hogy színházi előadásról, bálról, fogadásról, lakodalomról vagy valamilyen átadóról van-e szó, a női alkalmi viselet az egyik leginkább látványos és változatos öltözet, amit csak hordhatunk.
Patkó Judit, a Váci utcai Millenium Centerben megtalálható Moaré Divat tulajdonosa hosszasan mesélt arról, mi jellemzi az alkalmi ruha típusokat, melyekből üzletükben számos, szemet gyönyörködtető darab várja az érdeklődőket.
A kis fekete alkalmi ruha szinte bármilyen eseményre tökéletes
Milyen alkalmi ruha típusokat különböztetünk meg?
Az alkalmi öltözéknek több változatát ismerjük. Ilyen a kisestélyi, a nagyestélyi, a koktélruha, a kosztüm.
Hogy mikor melyiket választjuk, az függ az esemény időpontjától, mely lehet bármelyik napszakban és természetesen az alkalomtól, melyen részt veszünk.
Az alkalmi ruhák alapja a Chanel kis fekete ruhája - a női ruhatár egyik „örök” és legjobban kihasználható darabja. Ez egy délutáni alkalmi megjelenéstől az esti eseményekig bármikor viselhető. Egyenes szabású ruha, kerek nyakkivágással, ujjatlan vagy rövid ujjú. A Kis Fekete Ruha (Little Black Dress vagy röviden csak LBD) egy olyan „egyenruha”, amely az összes nő ízlésének megfelelő.
A kisestélyi formáját tekintve nem szigorúan kötött ruhadarab, lehet egyszínű, vagy mintázott anyagból készült, egybeszabott ruha.
Munkamegbeszélésekre, fogadásokra lazább, mégis elegáns alkalmi ruha ajánlott
A ruhatár legünnepélyesebb darabja a nagyestélyi. A szoknya rész hosszú, bokáig vagy földig érő, a felső általában egybe szabott a szoknyával és készülhet csipkéből vagy egyéb különleges anyagból. A nagyestélyi elengedhetetlen kiegészítője a könyök fölé érő kesztyű, az alkalmi cipő, retikül, stóla vagy boleró kabát. Zártkörű és különösen elegáns ünnepségeken viseljük.
Hivatalos rendezvényeken való részvétel esetén a megfelelő viseletet általában feltüntetik a meghívón (WhiteTie, Black Tie), ilyen esetben ahhoz igazodni kell.
A „White Tie” azt jelenti, hogy a hölgyeknek ezen alkalmakkor nagyestélyiben illik megjelenni, könyökön túlérő hosszú kesztyűvel, amelyet az este során nem vehetnek le.
Alkalmi ruha a nadrágkosztüm is - a maga tökéletességében
Amennyiben a férfi szmokingot visel, a társaságában lévő hölgynek is ennek megfelelően kell felöltöznie. Kötelező a hosszú, alkalmi női ruha, vagy nagyestélyi, de ehhez a viselethez nem szabad könyököt eltakaró hosszú kesztyűt felvenni. Ezen öltözék általános gyűjtő neve a Black Tie.
Valamennyi alkalmi viselet közül a koktélruha az, amely a legtöbb alkalomtípusnál nyugodtan és esztétikusan viselhető. Ez a legsimulékonyabb. A koktélruhákból ugyanúgy számtalan kivitelezésű létezik, mint az estélyi ruhákból, de ezeknek hasonlóbb az alap fazonja. A koktélruhák általában egyszerűbbek.
Olyan alkalmi viseletet jelentenek, mely a legkevésbé formális, sok helyre és sok stílusban viselhető. Mostanában újabb aranykorát éli, az egyszerűbb koktélruhák használata egyre elterjedtebb a hétköznapi életben is.
A koktélruha az egyik legjobban kihasználható alkalmi ruha
A női öltözködés klasszikus darabja az azonos alapanyagból készült rövid kabát és szoknya, azaz a kosztüm, illetve ha a kabáthoz nadrágot párosítanak, a nadrágkosztüm. A kosztüm az üzleti, azaz business-ruházkodás alapja. Az irodai kosztümblúzzal viselendő. Hölgyeknél elterjedtebb blúz nélkül, csak bodyval vagy melltartóval viselt kosztüm, mely magasan záródik úgy, hogy ne engedjen belátást. Ilyenek például a Chanel kosztümök.
B.A.