2025. 04. 17. - 08:25

Delfin-beszédet „fordíttatnak le” mesterséges intelligenciával

Delfin-beszédet „fordíttatnak le” mesterséges intelligenciával

Új mesterséges intelligencia modellt mutatott be a Google, amely a delfinek beszédének értelmezésére törekszik.

Meglepő mesterséges intelligencia-modellel állt elő a Google: célja a delfinek beszédét elemezni. A  DolphinGemma segít a tudósoknak, hogy az állatok kommunikációját elemezzék.
 
A technológiai óriás a Georgia Tech-vel és a Wild Dolphin Project (WDP) terepkutatásával együttműködve alkotta meg a DolphinGemma gépi tanulási eszközt, amely „a delfinhangok szerkezetének megtanulására és új delfinszerű hangszekvenciák létrehozására van kiképezve”.
 
A Google abban bízik, hogy a DolphinGemma segít „megérteni az állatok által használt természetes hangsorok szerkezetét és lehetséges jelentését”, s elemezi majd a füttyöket, nyikorgó és kattanó hangokat a delfin-kommunikáció különböző kontextusaiban. Olvasd el: Egy éven belül beszélhetünk az állatokkal - mesterséges intelligenciával?
 
Delfin-beszédet „fordíttatnak le” mesterséges intelligenciával
Delfin-beszédet „fordíttatnak le” mesterséges intelligenciával
 
A mesterséges intelligencia-modell a Google SoundStream tokenizerét használja, amely különböző delfinhangokat reprezentál - ezeket egy összetett sorozatokhoz alkalmas modellarchitektúra dolgozza fel.
 
A Google szerint a DolphinGemma közvetlenül futhat a WDP által használt Google Pixel telefonokon és ugyanazon a technológián alapul, amely megtalálható a cég Gemini MI-modelljében.
 
A DolphinGemma mellett a WDP a Georgia Institute of Technology-vel együttműködésben kifejlesztette a Cetacean Hearing Augmentation Telemetry (CHAT) rendszert is, amelyet a delfinek „egyszerűbb, megosztott szókincsének kialakítására” használnak majd.
 
A koncepció azzal veszi kezdetét, hogy a CHAT által kifejlesztett és a természetes delfinhangoktól eltérő egyedi, szintetikus sípokat olyan tárgyakhoz kapcsolják, amelyeket a delfinek szeretnek, például a tengeri hínár, a tengeri fű vagy a kutatók által használt sálak.
 
Attól, hogy először emberi interakción keresztül mutatják be a rendszert, a csapat azt reméli, a delfinek természetes kíváncsisága arra készteti majd az állatokat, hogy utánozzák a sípot és kérjék ezeket az elemeket.
 
Idővel, ahogy a kutatók jobban megértik a delfinek természetes hangját, ezek a hangok is beépíthetők lesznek a rendszerbe.
 
 
B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.