2025. 04. 14. - 14:14

Így dolgozik a generatív MI a hadsereg szolgálatában

Így dolgozik a generatív MI a hadsereg szolgálatában

Egy amerikai tengerészgyalogos egység kísérleti bevetése során már nem csak adatokat gyűjtött a generatív mesterséges intelligencia, hanem elemezte és értelmezte is azokat.

Az amerikai hadsereg csendben új korszakba lépett. Az úgynevezett “15. Tengerészgyalogos Expedíciós Egység” 2023-as csendes-óceáni hadgyakorlata nem csupán katonai rutin volt, hanem egy különleges technológiai kísérlet is: a hírszerzés támogatására először használtak generatív mesterséges intelligenciát a terepen. Az újdonsült eszköz, amelyet a Vannevar Labs fejlesztett, nemcsak az információgyűjtésben segített, hanem az adatok értelmezésében is, egyfajta mesterséges elemzőként működött, amely képes volt kontextust teremteni, következtetéseket levonni és azonnali helyzetértékelést adni.
 
A Vannevar Labs nem akárki: a CIA és az amerikai hírszerzés veteránjai alapították 2019-ben. Az általuk fejlesztett rendszer olyan hatalmas mennyiségű nyílt forrású adatot – újságcikkeket, képeket, videókat, rádiójeleket – dolgoz fel, amelyeket emberi erővel lehetetlen lenne kezelni. A mesterséges intelligencia ezeket nemcsak feldolgozza, hanem le is fordítja, rendszerezi, sőt az érzelmi töltetüket is elemzi. Így képes például megállapítani, hogy egy Fülöp-szigeteken található hírcsatorna barátságosnak vagy fenyegetőnek ábrázolja az amerikai jelenlétet.
 
 
gmi_kem_torzs
Az amerikai hadsereg már a jövőben él
 
A rendszer egyik különlegessége, hogy a világ 180 országából gyűjtött, többnyire nyilvános, de nehezen hozzáférhető információkat dolgoz fel napi rendszerességgel, terabájtos mennyiségben, 80 nyelven. Ez magában foglalja a közösségi médiás profilokat, tűzfalakon átszivárgó adatokat, sőt olyan, a terepen dolgozó operátorok által gyűjtött hírszerzési anyagokat is, amelyek eddig kizárólag emberi értelmezésre voltak bízva. A végeredmény egy ChatGPT-szerű chatbot, amely konkrét kérdésekre tud azonnali, elemző válaszokat adni.
 
A kísérlet azonban nem ment zökkenőmentesen. A hajók internetkapcsolata gyakran akadozott és az algoritmusok még nem mindig értelmezték pontosan az érzelmi töltetű médiatartalmakat. A szakértők, köztük Heidy Khlaaf az AI Now Institute-tól, figyelmeztetnek: az efféle alkalmazások pontossága egyelőre kétséges, különösen ha háborús döntésekre gyakorolhatnak hatást. A mesterséges intelligencia sokszor torzítja az információt, és ha egy félreértett érzelem alapú elemzés miatt egy katonai egység rosszul méri fel a helyzetet, annak végzetes következményei lehetnek.
 
A kísérleti eredmények azonban meggyőzték a Pentagont: a következő két évben 100 millió dollárt fordítanak a generatív mesterséges intelligencia alkalmazások továbbfejlesztésére. A kérdés immár nem az, hogy a mesterséges intelligencia megjelenik-e a harctéren, hanem az, hogy mikor bízzuk rá teljes egészében az értelmezést és döntéshozatalt. A háború jövője algoritmikus lehet, de vajon okos döntés ez?
 
 
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.