2025. 04. 20. - 09:00

Érkezik az agentikus mesterséges intelligencia a közigazgatásba?

Érkezik az agentikus mesterséges intelligencia a közigazgatásba?

Az úgynevezett agentikus mesterséges intelligencia rendszerek nemcsak segítenek, hanem autonóm módon hozzák meg a döntéseket helyettünk, különösen a közigazgatásban.

A mesterséges intelligencia fejlődése már nem csak arról szól, hogy szövegeket ír vagy képeket generál. Az úgynevezett agentikus mesterséges intelligencia egyre inkább teret nyer a közigazgatásban, ahol nemcsak információt szolgáltat, hanem autonóm módon döntéseket is hoz. Ezek a rendszerek például eldönthetik, hogy egy ügyintéző mikor legyen szabadságon, átszervezik az időpont foglalásokat vagy automatikusan frissítik a hivatalos weboldalakat egy közelgő ünnep kapcsán. Az agentikus mesterséges intelligencia nem kérdez, csak cselekszik, és ez nem kevés kérdést vet fel.
 
A generatív mesterséges intelligenciát, mint a ChatGPT, már sokan ismerik, hiszen emberi beavatkozással, kérések alapján működik. Az agentikus rendszerek azonban más szinten játszanak: ezek önállóan elemzik a helyzeteket és célokat teljesítenek emberi beavatkozás nélkül. A Nest okos termosztátok vagy intelligens öntözőrendszerek csupán az első lépések voltak. A következő fázisban a mesterséges intelligencia nemcsak megfigyel, hanem utasít – sőt, más mesterséges intelligenciákat is irányít.
 
 
hivatal_mi_torzs
A kormányzati szektorban óriási szerep hárul majd az agentikus mesterséges intelligencia
 
A kormányzati szektor lassan, de biztosan adaptálja ezeket a technológiákat. A jövőben például olyan rendszerek működhetnek, amelyek automatikusan átszervezik az ügyféltalálkozókat egy betegszabadság miatt, vagy épp értesítik a lakosságot egy hivatal zárva tartásáról. Ezek a folyamatok jelenleg emberek által végzett rutinfeladatok, de az agentikus mesterséges intelligencia ezekre már nem igényel humán közreműködést.
 
Természetesen felmerül a kérdés: mi lesz az emberekkel? Sokan attól tartanak, hogy ezek a rendszerek kiszorítják az emberi munkaerőt, de a szakértők szerint inkább a munkakörök és a képességek fognak átalakulni. A hangsúly a jövőben az érzelmi intelligenciára, kreativitásra és a kritikus gondolkodásra kerül, tehát olyan tényezőkre, amelyekben a mesterséges intelligencia jelenleg még nem versenyképes.
 
A mesterséges intelligencia által vezérelt kormányzati folyamatok bevezetése nemcsak technológiai, hanem etikai kérdéseket is felvet. Hogyan biztosítható, hogy ezek a rendszerek átláthatóan, ellenőrizhetően működnek? Ki felel a döntésekért? A jövő kormányai előtt hatalmas lehetőségek és kihívások állnak. Egy biztos: az agentikus mesterséges intelligencia nemcsak segítő, hanem döntéshozó társsá vált a digitális államigazgatásban.
 
 
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.