2025. 05. 06. - 11:19
A Google volt dolgozója kitálalt a generatív mesterséges intelligenciáról

Egy volt Google-dolgozó szerint a generatív mesterséges intelligenciát ránk erőltetik, de könnyen lehet, hogy ebből valami jó sül ki.
Amikor Alexios Mantzarlis otthagyta a Google-t, nem egyszerű karrierváltásról volt szó. Az egyik legismertebb fact checking-szakértőként, a keresőóriás pontosságért felelős vész csapatának vezetőjeként első kézből látta, hogyan változik meg a vállalati filozófia a generatív mesterséges intelligencia térnyerésével. Véleménye szerint a hitelesség és hasznosság háttérbe szorult, helyét az algoritmusok harsány önbizalma és üzleti érdekek vették át. Az új korszak nemcsak a Google-nél, hanem a teljes információs ökoszisztémában veszélyes fordulatot jelent.
Mantzarlis szerint a Google nem stratégiai megfontolásokból, hanem pánikszerűen ugrott bele a generatív mesterséges intelligencia alkalmazásába, főként a ChatGPT viharos térhódítása miatt. Szerinte a cél nem a keresési élmény javítása, hanem a részvényesek megnyugtatása volt: a technológiai versenyben való részvétel demonstrálása. A mesterséges intelligencia így nem a tudás szolgálatába állt, hanem a vállalati marketingeszközök egyikévé silányult, ezzel növelve az információs zajt, nem pedig csökkentve azt.

A generatív mesterséges intelligencia ránk lett erőltetve?
A szakértő aggodalma nem alaptalan. A mesterséges intelligencia által generált úgynevezett „szemétszövegek” – hamis, pontatlan vagy félrevezető tartalmak – minden eddiginél gyorsabban árasztják el az internetet. Még akkor is, ha a hibaarány csupán 0,1%, ez tíz- vagy százezer hibát jelent a milliárdos nagyságrendű keresési találatok között. A mennyiség legyőzi a minőséget és a felhasználók lassan immunissá válnak az igazságra. Ez egy olyan környezetet teremt, ahol a félretájékoztatás nem kivétel, hanem rendszerhiba.
Mindezek ellenére Mantzarlis nem temeti végleg a generatív mesterséges intelligenciát. Bár úgy érzi, hogy egy globális, technológiai fatalizmus alakult ki, szerinte a mesterséges intelligencia még mindig lehet a hiteles tudás elérésének eszköze. A kulcs a specializáció: ha a fejlesztések célzott, megbízható, iparág-specifikus alkalmazásokra irányulnak, az emberiség profitálhat ebből a technológiából. A „magabiztos hazudozó” helyett lehetne belőle egy csendes, precíz segítőtárs.
A generatív mesterséges intelligencia tehát egyszerre veszélyforrás és lehetőség. Ahhoz, hogy az utóbbi váljon valóra, átláthatóságra, szakmai párbeszédre és szabályozásra van szükség. Nem szabad elfogadni a sorsszerűség narratíváját: még van idő és tér arra, hogy ezt az eszközt a társadalom szolgálatába állítsuk és ne csupán a technológiai óriások nyereségének növelésére használjuk.
CS.SZ.