2025. 05. 04. - 08:00
Az ingatlanpiacot is új lehetőségekkel bombázza az MI

Egy angol városban már mesterséges intelligencia segít eldönteni, hol épüljenek a jövő lakóparkjai. Miért ne tennénk mi is így?
Az Egyesült Királyságban található Forest of Dean kerületében radikális újdonságot próbálnak ki: mesterséges intelligencia segítségével választják ki az új lakóövezetek helyszínét. A cél: 2041-ig 12 ezer új otthon építése, amelyből 5 400-at még nem határoztak meg pontosan. Az önkormányzat egy mesterséges intelligenciával foglalkozó céget bízott meg azzal, hogy elemezze a társadalmi visszajelzéseket, környezeti adottságokat és infrastrukturális lehetőségeket, így optimalizálva a területfejlesztést.
A mesterséges intelligencia képes gyorsan és torzításmentesen feldolgozni több ezer oldalas közvélemény-kutatásokat, közlekedési adatokat, geodéziai térképeket és vízgazdálkodási terveket. Az így kialakuló elemzések sokkal átfogóbb képet adnak egy-egy terület fejlesztési lehetőségeiről, mint amit hagyományos módszerekkel nyújtani lehetne. Ráadásul a döntések nemcsak gyorsabbak, hanem gyakran megalapozottabbak is, hiszen egyszerre veszik figyelembe a lakossági igényeket és a természeti erőforrásokat.

Az angol minta komoly lehetőséget jelenthet a magyar ingatlan szektor vállalatainak
Magyarországon a lakásépítés és a várostervezés gyakran belpolitikai, gazdasági és lokálpatrióta szempontok mentén zajlik, ami nem mindig eredményez hosszú távon fenntartható vagy racionális döntéseket. Egy hasonló mesterséges intelligencia-rendszer alkalmazása, akár a fővárosi agglomerációban, akár nagyobb vidéki városok környékén, új szintre emelhetné az urbanisztikai tervezést. Az algoritmus nemcsak azonosíthatja a legalkalmasabb területeket, de még azt is kiszámolhatja, milyen típusú lakóingatlan lenne legkeresettebb adott régióban.
A lakosság bevonása a folyamatba is egyszerűbbé válhat: a mesterséges intelligencia képes a véleményeket strukturált adatokká alakítani, amelyekből valódi döntéstámogató rendszerek épülhetnek. Ez különösen értékes lehet olyan régiókban, ahol a társadalmi feszültségek vagy az infrastrukturális hiányosságok miatt nehéz konszenzust teremteni. A gépi tanulás lehetővé teszi, hogy a rendszer folyamatosan tanuljon a lakossági visszajelzésekből és a valós piaci folyamatokból is.
A magyar kkv-k, építészeti tervezők, önkormányzatok és urbanisztikai startupok számára ez új üzleti lehetőséget is jelenthet. A mesterséges intelligencia-alapú várostervezési rendszerek nemcsak hatékonyabb döntéseket hoznak, de teljesen új szolgáltatási modelleket is lehetővé tesznek az ingatlanpiacon, kezdve a lakossági igényfelméréstől a tervezési szimulációkon át egészen az engedélyeztetési folyamat optimalizálásáig.
CS.SZ.