2022. 08. 22. - 11:00
Aranykorát éli a 3D nyomtatás a divatiparban
A technológia használata a divatipart is elérte. A mesterséges intelligencia alkalmazásai mellett nagy népszerűségnek örvend a 3D nyomtatás, melyet mára számos márka használ.
A divatipar nem rest kiaknázni a technológia nyújtotta, egyre szélesebb körű lehetőségeket: segít a trendek alakításában, hasznosítható a trend-követésben - de komoly szerepet kap napjainkban a mobilkereskedelem, az IoT (Internet of things – A dolgok internete) vagy éppen a virtuális valóság alkalmazása is a divat terén.
Külön területet jelent a 3D nyomtatók használata.
Megjelenésük óta számos márka – kicsik és nagyok egyaránt – keresi az igény szerinti gyártás lehetőségeit. Ez új utakat nyit a testreszabás, a fenntarthatóság és a kreativitás számára.
Számos divatmárka 2022-ben már a 3D-t is alkalmazza kollekcióiban, a kiegészítőktől kezdve a teljes ruhatárig.
Annak ellenére, hogy a 3D-vel készítés több órát tesz ki, kevesebb hulladékot eredményez és sokkal kevésbé munkaigényes, mint más típusú gyártás.
A ruhadarabok igény szerinti nyomtatása nagyjából 35 százalékkal csökkenti a szövethulladék mennyiségét. Ez a minimális hulladékkezelési megközelítés értékes betekintést nyújthat a gyárak jelenlegi állapotának átalakításához, valamint a fenntarthatóbb társadalmi és környezetvédelmi szempontokhoz való igazításához.
Érdemes tudni, hogy a 3D nyomtatás egyik úttörője Iris Van Herpen volt. A holland tervezőnek oroszlánrésze van a 3D nyomtatásban, szerepe egészen 2010-ig nyúlik vissza. Egyik legjelentősebb darabja a Crystallization felső, amelyet 3D-ben nyomtattak, fehér poliamidból.
Van Herpen talán az egyetlen tervező, aki a rangos párizsi Haute Couture divatheteken mutatkozott be, kifinomult technológiát alkalmazva ruháihoz és bemutatóihoz. Ügyfelei közé tartozik Björk, Beyonce és Lady Gaga, akiknek különleges 3D nyomtatott divatdarabokat készített.
A 3D nyomtatás a divatot is a konceptuális művészet új szintjére emeli.
Anouk Wipprecht hihetetlen pókruhájának például mechanikus karjai vannak, amelyek a többi ember közelségétől függően mozognak. Ez a 3D nyomtatott ruha kitűnően ötvözi az élvonalbeli tudományos technológiát a haute couture divatjával, jól demonstrálva az új technológia sokoldalúságát.
Érdemes megemlíteni a digitális kötést is: a 3D nyomtatás világában ez a terület is nagyot lépett előre, s számtalan testreszabási lehetőséget kínál.
Olyan gyártók például, mint a Shima Seiki, kevesebb mint egy óra alatt teljes, varratmentes ruhadarabot képesek varázsolni a fonalakból.
A cikket folytatjuk.
Fotó: Instagram/irisvanharpen
L.A.