Túl keményen súroljuk a fogunkat?
Úgy tűnik, az emberek fele legalább helytelenül használja a fogkefét – Naponta kétszer fogat mosni előnyös dolog, de nem mindegy, hogy hogyan!
Mi vajon megfelelően mosunk fogat? Netán túl gyengén, vagy túlságosan erősen súroljuk őket? Az általános ajánlás szerint napi kétszer ajánlott tisztítani a fogunkat, ám előfordulhat, hogy még kárt is teszünk bennük, ha nem mossuk helyesen.
Egy új-zélandi fogkefe-cég, a Freshbrush tanulmányt hozott nyilvánosságra, melynek keretében ezer helyi lakos szokásait mérték fel. Kiderült, hogy több mint a felük rosszul mossa a fogát: a sörték túl erősek voltak a számukra.
Napi kétszer fogat mosunk, de nem mindegy, milyen erősen
A fogorvosok azt ajánlják, lágy sörtéjű fogkefét alkalmazzunk, ennek ellenére az emberek 54 százaléka közepes vagy kemény sörtéjűt használt.
Javasolt az is, hogy fogainkat és ínyünket gyengéden tisztítsuk, ugyanis ha túl keményen vagy erőteljesen tesszük, azzal a fogzománcban kárt tehetünk, s megsérthetjük az ínyt is.
Ugyancsak ennek dacára, az emberek 64 százaléka „valahol a gyengéd és az erős közötti” intenzitással mossa a fogait, 21 százalékuk pedig beismerten túl keményen bánik velük.
Az emberek 77 százaléka napi kétszer mos fogat, ami azonban jó jel.
A szakemberek szerint a fogkefét minden 3. hónapban cserélni kell. Sőt, amennyiben megfázástól szenvedtünk vagy influenzától, okosabb szintén másikat elővenni. Érdemes a fogkefét távol tartani a többiekétől és gyakran megmosni – tanácsolta dr. Rhona Eskander brit fogorvos.
„A szájban többszáz különféle mikroorganizmus él, ezeket pedig egyszerűen továbbadhatjuk fogkefével. Ha kiöblítjük csapvízzel, azzal még nem távolítjuk el a baktériumokat” – mondta.
A fogkefe csupán 2 napon belül komolyan fertőzötté válhat, betegséget okozó baktériumokkal, vírusokkal és gombával.
Ennek alapján egyértelmű, hogy a fogkefe megosztása sem higiénikus, akkor sem, ha egy párról van szó.
Kapcsolódó cikk:
Háromból két ital káros a gyerekek fogára
Ha még álmunkban is a fogunkat csikorgatjuk...
B.A.