Óvatosan a növényi alapú ételekkel?
Nem tesszük rosszul, ha elsősorban növényekre hagyatkozó étrendet folytatunk, ám lényeges tudnunk, hogy a fogainkra nem feltétlen vannak jó hatással. Amennyiben állandóan ilyen ételeket eszünk, még károsíthatjuk is azokat.
A mai társadalomban egyre többen választják a növényi alapú étkezést. Nincs ezzel gond természetesen, hiszen egészséges étrendet garantálnak. Ugyanakkor nem árt tisztában lennünk vele, hogy bár vitaminnal, ásványi anyagokkal tele vannak a gyümölcsök, különösen a citrusfélék rongálhatják állandó fogyasztás mellett savas tartalmuk miatt a fogzománcot.
Cikkünk első részében ezekről olvashattunk, valamint a gyümölcslevek, egyes zöldségek és a spenót hatásairól. Nem kell azonban lemondanunk arról, hogy növényi alapú élelmiszereket fogyasszunk – tehetünk róla, hogy a fogakra gyakorolt negatív hatást minimalizáljuk.
Az eper előnyös a fogakra nézve - még fehérít is
Melyek ezek a trükkök?
1.Ne mossunk fogat közvetlenül a citrusfélék fogyasztása után, még ha erős késztetést is érzünk erre. Várjunk egy kicsit. A spenót, a kelkáposzta kiváló a fogak egészségre nézve, de leginkább akkor, ha megfelelő ételekkel párosítjuk: az avokádó és a citrom elősegíti a jobb felszívódást.
Egy tanulmány szerint minél nagyobb mennyiségben eszünk rostban gazdag ételeket – főleg gyümölcsöt -, annál jobban lassul a fogászati betegségek kialakulásának folyamata.
2.Mindaddig, amíg helyesen gondozzuk a fogainkat, a gyümölcsök fogyasztása jó hatással van fogaink egészségére. Sőt, fehérítik is azokat. Az eper például nemcsak almasavat tartalmaz, s ezzel természetes úton eltávolítja a fogon kialakult foltokat – tele van antioxidánsokkal is, melyek segítenek csökkenteni a foltokat produkáló baktériumok mennyiségét. Az ananászban természetesen előforduló bromelain enzim található. Gyulladáscsökkentő és tisztító hatásának köszönhetően hatékony összetevője a folt-eltávolító fogkrémeknek is.
3.Egy alma naponta távol tartja a fogorvost. Növeli ugyanis a nyáltermelődést, amely segít a fogak tisztán tartásában és megtámadja a baktériumokat, melyek plakkokat és rossz leheletet okoznak.
A gombák összetevői jelentősen erősítik a fogak egészségét
4.A zöldségek szintén előnyösek fogaink számára – az arginin nevű aminosav segít csökkenteni a fogszuvasodás, az ínybetegség és az ínygyulladás kockázatát. A babfélékben például megtalálható. Vasat a brokkoliból könnyen beszerezhetünk, mely képes arra, hogy savellenes gátat képezzen és megóvja a fogakat. A répában levő A-vitamin szintén az egészséges zománchoz járul hozzá. A gomba lentinánt tartalmaz,mely gátolja a baktériumok szaporodását a szájban, a lepedék képződést is mérsékeli.
Ráadásul a fog felépítését is támogatja a gomba, jelentős fehérje-tartalmával. Antioxidánsai pedig segítik a kötőszövet fejlődését, s figyelemreméltó a B-vitamin tartalmuk is.
A gyümölcsök és zöldségek tehát előnyösek fogaink egészségre, de ne feledjük soha étkezés után a megfelelő szájápolást!
Kapcsolódó cikk:
Így hatnak a fogakra a növényi alapú ételek
Egészséges fogak? Ha vega vagy, ezt fogyaszd
B.A.