Kitől függ, hogy gondozzuk-e a fogainkat?
Nemcsak a fogorvosok befolyásolnak minket abban, mennyire törődünk a szájhigiéniánkkal. A családunk és a barátaink legalább annyira számítanak a dologban - derült ki egy tanulmányból.
Hogy mit mondanak, tanácsolnak a szüleink, testvéreink, barátaink, legalább annyira befolyásolja, mennyit foglalkozunk a fogainkkal, mint a fogászunk véleménye.
Egy amerikai szakértő arra volt kíváncsi, milyen mértékű ez a befolyás. Brenda Heaton, a Bostoni Egyetem Henry M. Goldman Fogászati Iskolájának egészségügyi szolgálgatás-kutatója a száj egészségére specializálódott, s 2008-ban egy új kutatást kezdett el.
Ennek célja az volt, hogy jobban megértse a bostoniak száj- és fogászati betegségeit. Leginkább arra összpontosított, hogy a „motivációs interjúk” mennyire befolyásolják, miként gondoskodnak a nők gyermekeik étrendjéről és szájhigiéniájáról. Különösen azon gyerekekre gyakorolt befolyás érdekelte, akiknél kialakult fogszuvasodás.
Vajon ki van ránk a legnagyobb befolyással, ha a fogápolásról van szó?
Egyre nagyobb a bizonyíték arra, hogy egy-egy viselkedési beavatkozás, így például a motivációs interjú is megváltoztatja rövid távon a magatartást, de a hatás nem tart ki túl sokáig.
Nem csupán egy egyén befolyásából kell azonban kiindulni – állapította meg Brenda Heaton. Kiderült, hogy a társadalmi hálózatok – s itt nem a Facebookra vagy a Twitterre kell gondolni -, így például a család, a baráti kapcsolatok, ismerősök szerepét eddig figyelmen kívül hagyták a szájhigiéniát illetően.
Heaton több olyan nővel beszélgetett, aki gyakorlatilag egy burokban nőtt fel és most ugyanebben a közösségben neveli a saját gyermekét is. Itt tehát a nagymama, a mama és a gyermek egy helyen él. Ezek igen közeli kapcsolatok, s meghatározzák, hogyan viselkedik valaki. Ahhoz, hogy felvehesse a harcot a gyerekek fogszuvasodása ellen, a szakembernek jobban bele kellett látnia ezekbe a „szövetségekbe”.
Thomas Valente, a Dél-Kaliforniai Egyetem megelőzéssel foglalkozó professzora az egészségügyi szociális hálózatok szakértője. Elmondta: az emberek jobban hisznek olyan személyeknek, aki közel áll hozzájuk, akit becsülnek, akire felnéznek, s aki szereti őket. A közösségen kívülről jövő információ pedig sajnos sokszor hatástalan marad.
Márpedig a megfelelő szájhigiéniára idejekorán figyelni kell. Nemcsak a fogszuvasodás miatt kell aggódni – sokan szeretik a cukros üdítőitalokat, amelyeknek fogyasztása komoly és rossz hatással van nem csupán a fogakra, hanem az általános egészségre is. Nagymértékben hozzájárul az elhízáshoz és a túlsúllyal kapcsolatos egészségügyi állapotok kialakulásához – mondta Thomas Valente.
A család és a barátok is nagymértékben befolyásolják szájhigiéniánkat
Brenda Heaton egyébként egy valóságos „társadalmi térképet” készített, hogy megértse az egy közösségen belül létrejött kapcsolatokat. 2008 óta csapata közel 200 nőt interjúvolt meg Bostonban, s közel 1000 olyan személyt azonosított, akikre hatással voltak. A szakember hasonlóságokat állapított meg azt illetően, miként terjedtek a közösségen keresztül az információk.
A végső cél a térkép felhasználása volt, az egészségügyi információk és források bemutatására egy közösségben, oly módon, hogy viselkedésüket hosszútávon is megváltoztassa.
A megközelítés egyébként elsősorban az egészségügyi probléma megelőzését szolgálta, ahelyett, hogy később kelljen a gyógyítással foglalkozni. A fogszuvasodás ugyanis egy teljes mértékben megelőzhető dolog lenne.
Kapcsolódó cikk:
Genetikai hibák felelősek a több fogszuvasodásért?
Már biztos: a drog durva fogelváltozást hoz létre
B.A.