Genetikai hibák felelősek a több szuvasodásért?
Miért van az, hogy bizonyos embereknek, ha sokat mossák is a fogukat, gyakran kell javíttatniuk azokat? Mások pedig, akik hanyagolják őket, kevesebb szuvas foggal számolhatnak? Kutatók szerint ebben genetikai hibák is szerepet játszanak.
Biztosan gondoltunk már arra, vajon miért romlik valakinek jobban a foga, annak ellenére is, hogy tökéletesen rendben tartja, más pedig alig szembesül a fogszuvasodással, bár kevésbé gondozza a fogait?
A Zürichi Egyetem kutatói most mutattak rá első alkalommal arra, hogy egy gén komplex felelős a fogzománc kialakulásáért. A Centre of Dental Medicine és az Institute of Molecular Life Sciences munkatársai olyan egereken tesztelték a dolgot, melyeknek különböző mutációik voltak zománcfehérjéből – az ún. Wnt jelátvitelt tanulmányozták náluk.
Nem tudhatjuk, nem genetikai probléma okozza-e a több fugszuvasodást
Ennek az útvonalnak köszönhetően az állati és az emberi sejtek reagálnak a külső jelekre és specifikusan aktiválják a kiválasztott géneket a sejtmagban.
Ez a jelátvitel elengedhetetlen az embrionális fejlődésnél, s kulcsszerepet játszik a rák- és egyéb rendellenességek kialakulásában is.
A fehérjékben levő mutációk hibás fogzománcot eredményeznek
Minden olyan egérnél, ahol a fehérjék mutánsak, fogzománc-hibák fedezhetők fel – szögezte le Pierfrancesco Pagella, a tanulmány egyik első szerzője. Vagyis, elmondása szerint közvetlen kapcsolat van a genetikai mutációk és a fogzománc-hibák kifejlődése között.
A kutatók ezen csoportja egyébként a világon elsőként használt modern genetikai-, molekuláris és biokémiai módszereket a zománc hibák részletes tanulmányozása érdekében.
„Kiderítettük, hogy három fehérje játszik különösen szerepet az ún. Wnt jelátvitelben, melyek nemcsak a komoly betegségek kialakulásához járulnak hozzá, hanem a fejlett szövet minőségének finomításához is – magyarázta Claudio Cantú, a molekuláris biológia-csoport kutatója, melynek vezetője Konrad Basler professzor volt. – Amennyiben a jelátvitel nem működik jól, a fogzománc struktúrája megváltozhat.”
Ha a genetikában rejlik a fogszuvasodás nagyobb esélye, hiába az alapos fogápolás
A hibás fogzománc több szuvasodást eredményez
A fogzománc szilárdsága és összeállítása hatással lehet a fogszuvasodásokra. „Felfedeztük, hogy a fogszuvasodást nemcsak a baktériumokhoz lehet kötni, hanem a fog ellenálló képességéhez is” – mondta Thimios Mitsiadis, a Center of Dental Medicine orális biológiai részlegének professzora.
A baktériumok és mérgező termékeik könnyen bejutnak a fogzománcba, ha annak szerkezete kevésbé stabil – ezzel pedig elindul a szuvasodás, akkor is, ha megfelelő a szájhigiéniánk.
A molekuláris-biológiai összefüggés a zománc fejlődésével mindenesetre új utakat nyit a tudósok számára, hogy megoldást javasolhassanak a fogszuvasodás megelőzésére.
Kapcsolódó cikk:
Megjavulhatnak a fogak maguktól?
Kevésbé tapad meg a baktérium, ha ott a fluorid?
Létezik megelőzési rendszer a fogszuvasodásra?
B.A.