2017. 03. 28. - 10:00

Már biztos: a drog durva fogelváltozáshoz vezet

Már biztos: a drog durva fogelváltozáshoz vezet

Sokkal jellemzőbbek a fogászati betegségek azoknál az embereknél, akik éltek droggal vagy még most is használják. Kutatók erre most bizonyítékkal is tudnak szolgálni.

Azoknál a fogászaton megjelenő pácienseknél, akik használtak drogot, másokhoz képest jóval több a fogszuvasodás és egyéb fogágybetegség – mégis, sokkal kevésbé fordulnak fogorvoshoz.

Sajnos, nem úgy tűnik, hogy a kábítószer használatát lényegesen sikerült visszaszorítani.

A drog alkalmazása közvetlenül befolyásolja az orális egészséget. Így például szájszárazságot okoz, megnő hatására a nassolás iránti igény, a fogcsikorgatás gyakoribb, a kokain pedig a fogak és az íny kémiai erózióját idézi elő.

A kábítószernek köszönhető a cukorban gazdag étrend, az alultápláltság, a rossz szájhigiénia, s a rendszeres fogorvosi ellenőrzés hiánya. A fogápolást nehezíti az is, hogy a páciens toleránssá válik a fájdalomcsillapítókkal és érzéstelenítőkkel szemben.

A szájhigiéniának jelenős következménye lehet az élet minőségére és az általános egészségre.

Nemcsak abból lesz gond, hogy rosszak a fogak, csökkenhez az önbecsülés is, ha állapotukat nem javítja a beteg. Krónikus gyulladás léphet fel, baktériumok kerülnek a vérbe (ez a bakterémia). Ezen fogproblémák pedig növelik a szívkoszorúér-betegség, a stroke, a diabétesz és a légzőszervi betegségek előfordulását.

Mi a teendő?

Létezik ugyanakkor néhány egyszerű lépés, amellyel a fogorvosok és általános orvosok is javíthatják a drogot használt páciensek esélyeit, azaz orális egészségét.

Előszöris meg kell vizsgálniuk a beteget kábítószerhasználat szempontjából. Fel kell figyelniük a kezdődő vagy már előrehaladott állapotban levő fogbetegségekre, melyek az illető életkorával nem egyeztethetők össze. Azoknál, akik a gyanú szerint droggal élnek, az orvosnak tisztában kell lennie a megfelelő kezeléssel - valamint azzal is, hogy éppen a szer hatása alatt áll-e, s figyelniük kell annak lehetőségét is, hogy esetleg szervezete ellenáll majd a fájdalomcsillapítónak.

A kábítószerrel élőknél sokkal hamarabb fordulnak elő fogbetegségek

A kábítószerrel élőknél sokkal hamarabb fordulnak elő fogbetegségek

A kábítószert alkalmazókat kezelő orvosoknak ki kell szűrniük a száj betegségeit, s gondoskodniuk kell arról, hogy a beteg számára megfelelő gyógykészítményeket szedjen: így például cukormentes változatot, ha metadon felírására kerül sor, s figyelmeztetnie kell a pácienst arra, milyen kockázatokkal jár a szájszárazság és a cukros ételek iránti sóvárgás.

A felülvizsgálat egyébként 28 különböző tanulmány eredményeit kombinálta a világ minden területéről – együttesen 4086 fogászati beteg adatait tartalmazta, akik drogoztak, valamint 28031 olyanét, akik nem éltek kábítószerrel.

Kapcsolódó cikk:

Ösztrogén-terápia csökkentheti a fogbetegségek esélyét?

Tartályból adagol gyógyszert az új fogimplantátum

B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.