2017. 04. 13. - 10:47

Fogak: korai stresszt jelez a görbe harapás?

Fogak: korai stresszt jelez a görbe harapás?

Kutatók szerint az élet korai időszakában bekövetkezett stresszre utal, ha valakinek görbe a harapása. A fogantatás utáni ezer nap ugyanis meghatározó.

Ismét megerősítették fogászati kutatók, hogy egy ember megfoganását követő 1000 nap erősen befolyásolja várható élettartamát, valamint a krónikus betegségekre való fogékonyságát is.

Az elsődleges marker, mely a korai időszakban jelentkezett stresszt azonosítja, az alacsony születési súly – vagyis az anya terhessége alatt nem volt megfelelően táplált.

Korai életszakaszban bekövetkezett stressz okozhat görbe harapást?

Korai életszakaszban bekövetkezett stressz okozhat görbe harapást?

Ez azonban csak a születésig számít markernek – messze elmarad az első 1000 nap hatásától.

A Washingtoni Egyetem új kutatása azt sugallja: az aszimmetrikus arc szintén annak jele, hogy születés után valamilyen stressz érte a gyermeket.

„A koponyán és a fogakon felfedezhető asszimetriákat évtizedek óta használják az antropológusok a környezeti stressz feltárására, de élő populációkon ritkán alkalmazták – mondta el Philippe Hujoel, társszerző, az egyetem fogászati iskolájának professzora. – Az arc alsó részének asszimetriája a harapásból derül ki, állandó fogaknál. A vizsgálat pár perc alatt végrehajtható, s sokkal biztosabb eredményt ad, mint az emlékek vagy a születési anyakönyvi kivonat.”

Ha a harapás görbe, a fogakkal hátrafelé tartó irányban harapunk, vagy csak az egyik oldalon esik kissé előbbre a harapás. Ez a leggyakoribb, arc alsó részét érintő asszimetria. Van, akinél a jobb, másnál a bal oldalon fordul elő.

Ez a véletlenszerűnek tűnő dolog az élet korai szakaszában bekövetkezett stressz bizonyítéka – állítja a kutató.

A cikket folytatjuk.

Kapcsolódó cikk:

A fogzománc a legstrapabíróbb!

Bölcsességfogak - mikor nem vesszük hasznukat?

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.