A fogzománc a legstrapabíróbb!
Az olyan, elkerülhetetlen rezgések, mint például utazás közbeni rázkódás, a merev szerkezeteket korosabbá és törhetőbbé teszik – ezért a kutatók szerint érdemes például mesterséges zománcot használni elkészítésükre.
Mivel a mindennapjaink többféle rázkódó mozgásnak is ki vagyunk téve, s ez számos merev szerkezetre nézve nem túl előnyös – akár korábbi megrepedésüket is okozhatja -, a Michigani Egyetem kutatói arra jutottak: megérné őket olyan anyagból készíteni, mint a fogzománc. Így például egy fedélzeti számítógép is hosszabb ideig élne.
A legtöbb anyag, amely hatékonyan nyeli el a vibrációt, lágy, s nem való sem gerendának, sem váznak, sem alaplapnak. A kutatók ezért a természethez fordultak inspirációért abban a kérdésben, miként tervezzenek kemény anyagot, amely túléli az ismétlődő „sokkokat”, rázkódásokat.
Egy fogzománcnak akár egy életen át ki kell szolgálnia gazdáját - és meg is teszi
„A mesterséges zománc jobbnak tűnik, mint a szilárd kereskedelmi és kísérleti anyagok – amelyeket azonos rezgéscsillapításra fejlesztettek ki – mondta el Nicholas Kotov, a Joseph B. és Florence V. Cejka vegyészmérnök professzora. – Könnyebb, jóval hatékonyabb és talán kevésbé drága.”
Mint a szakember kifejtette, ő és csapata nem foglalt állást azonnal a zománc mellett. Számos szerkezetet tanulmányoztak az állatoknál, amelyek ellenállnak a vibrációnak és ütéseknek – csontokat, kagylókat, fogakat, páncélt.
Ezek az élő szerkezetek fajonként és évmilliónként is változtak.
A fogzománc egy teljesen más dolog: elektron mikroszkóp alatt vizsgálva, hasonlónak tűnik a szerkezete, mint a Tyrannosaurusé, a rozmáré vagy a tengeri süné.
Nicholas Kotov elmondta: ami tapasztalható, az véleménye szerint éppen ellenkező azzal, ami minden egyéb szövettel történik az evolúció során. A struktúrák ugyanis nagyon megváltoztak, miközben a fogzománc ugyanolyan maradt.
A jelek szerint olyan „dizájn” született évmilliókkal ezelőtt, amely mindenkinél működőképes – s a csonttal szemben, amely megújulhat, a fogzománcnak a fog egész életében ki kell tartania, akár egy évszázadon át.
Ellenáll az ismétlődő stressznek, az általános rezgéseknek, anélkül, hogy megrepedne.
A cikket folytatjuk.
Kapcsolódó cikk:
Genetikai hibák felelősek a több szuvasodásért?
Ösztrogén-terápia csökkentheti a fogbetegségek esélyét
B.A.