100 millió magos szuperszámítógépet terveznek 2018-ra
Kína mostanában jelentette be, hogy egy harcászati szuperszámítógépet épített, amely jelenleg a világ negyedik legerősebb gépe a TOP 500-as listán. Az idei éves (22.) szuperkomputer konferenciát Portland-ben tartják Oregon államban, ahol a legfőbb téma az lesz, hogyan segíthet az exascale rendszerek teljesítménye a globális problémák megoldásában, melyek egyelőre nagy kihívást jelentenek.
Kína legújabb szuperszámítógépe, a Tianhe, magyarul a Tejút
A szuperszámítógépeket általában professzionális szintű felhasználásra, három dimenziós látványtervek elkészítéséhez használják, hasonlóan a 3D-s játékokhoz. Ilyen gépekkel tesztelik például az új üzemanyagkeverékeket, az építészeti terveket, kémiai folyamatokat és számításokat, stb. A 11,000 fő részvételével zajló konferencián megtárgyalják, hogyan használhatják el a gépek tudását a klímaváltozás problémájának megoldására, biokémiai üzemanyag kifejlesztésére és hogyan tervezzenek tartós és környezetkímélő akkumulátorokat személyautókba.
Cray, a világ léggyorsabb vízhűtéses szuperszámítógépe
A szuperszámítógépek a világ érdekeit szolgálják
A jelenlegi szuperszámítógépek közel sincsenek a majdani exascale gépekhez. Jelenleg a világ legerősebb rendszere 2.3 kvadrillió műveletet képes elvégezni másodpercenként (2.3 petaflops). A Jauguár működés közben 224,256 CPU magot használ. Az Egyesült Államok Energiaügyi Hivatala bejelentette, 2018-ra egy a Jaguárnál 1,000-szer erősebb rendszert akarnak építeni, ami több mint 100 millió magot foglal magában. Ez azonban hagy még maga után némi kívánni valót, már csak azért is, mert a Jaguár 7 megawattot, vagyis 7 millió wattot használ, tehát egy exascale rendszer egymaga 2 trillió wattot használna fel. Ez jelenti a fő problémát.
Fs - MCOnet
Szóljon Hozzá a Technika fórumon!
100 millió magos szuperszámítógépet terveznek 2018-ra