Vizeletből azonosítja a prosztatarákot a mesterséges intelligencia
A Koreai Tudományos és Technológiai Intézet (KIST) kutatói a közelmúltban kifejlesztettek egy olyan gépet a prosztatarák kimutatására, amelynek csupán néhány milliliternyi vizeletre és alig 20 percre van szüksége ahhoz, hogy közel 100%-os pontosságot érjen el.
Mindez azért is számít hihetetlenül jelentős felfedezésnek, mert az onkológusok csak körülbelül 30%-ban pontosak a betegség felismerésében.
Ráadásul a prosztatarák feltérképezése a jelenlegi módszerekkel egyáltalán nem nevezhető kellemesnek, mivel ehhez különféle laborvizsgálatok és invazív diagnosztikai eljárások kombinációja szükséges. Ez fájdalmas biopsziával jár együtt, ugyanis sebészeti úton kell eltávolítani a szövetmintát magából a prosztatából.
Sajnos a betegek nagy részének, akik elviselik ezt az eljárást, valójában nincs is rá szükségük. Ezek az egyébként egészséges emberek kórházi fertőzést, műtéti halált és elhúzódó mellékhatásokat, köztük kényelmetlenséget, fájdalmat és belső vérzést kockáztatnak.
A prosztatarák kockázatát csökkenti a mesterséges intelligencia
A KIST csapata viszont úgy döntött, hogy a daganat keresése során a vizeletre összpontosítanak, mivel ez nyomokban tartalmaz olyan elemeket, amelyeket a kutatók "rákfaktoroknak" neveznek. Általában az orvosok nem diagnosztizálhatják a prosztatarákot vizelettel, mert ezeknek a rákfaktoroknak a koncentrációja egyszerűen nem elég magas ahhoz, hogy ellenálljon a szokásos vizsgálati módszereknek.
Ezen akadály leküzdésére a csapat egy speciális félvezető-alapú érzékelőt használt, amely elég érzékeny ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű adatot észleljen a mesterséges intelligencia alapú algoritmus számára az elemzéséhez.
A Koreai Nemzeti Tudományos és Technológiai Tanács sajtóközleménye szerint az MI tréningezéséhez a saját fejlesztésű szenzorból nyert négy rákfaktor közötti összefüggést használták fel. A betanított MI-algoritmust ezután a prosztatarákban szenvedők azonosítására alkalmazták az észlelt jelek komplex mintáinak elemzésével. A prosztatarák diagnosztizálása során 76 vizeletmintát vettek alapul, és az MI segítségével sikerült szinte 100 százalékos pontossággal kimutatni a betegség jelenlétét.
Szakértők szerint ez a felfedezés rengeteg életet menthet meg a jövőben, mivel átlagosan 41 férfiból 1 prosztatarákban halálozik el. Világszinten ez a második leggyakoribb oka a rákkal kapcsolatos halálozásnak a férfiak körében.
A legjobb pedig az egészben az, hogy a csapat úgy véli, ez a megoldás alkalmazható más ráktípusok kimutatására is.
- Varga Viktor -