2020. 02. 25. - 10:15
Robot is dolgozik Delhiben a koronavírus megelőzésén
Komoly erőfeszítéseket tesznek Indiában is a koronavírus megelőzésére – ennek keretében a Pepe nevű robotot is bevetették, amely fokozott kézmosásra készteti a diákokat.
A koronavírus terjedése miatti félelem mostanra szerte a világon jelen van. India szintén kiemelt intézkedéseket hoz annak érdekében, hogy hatékonyan megelőzze a vírust.
Ennek érdekében a mesterséges intelligenciával működő Pepe robotokat is bevetették: a mosdók közelében működnek majd az iskolákban, ahol arra figyelmeztetik a tanulókat, hogy alaposan mossanak kezet, különösen étkezés előtt.
A robotok bevezetése Delhi 19 oktatási intézményében várható, amelyeket a Delhi Szikh Gurdwara Irányítóbizottság működtet.
Indiai gyermekek Pepe robot felszólítására az alapos kézmosást gyakorolják
Pepe robot segítsége új megközelítést biztosít a higiéniához. Tevékenységével nagyjából 20 ezer gyermeket ösztönöz arra, hogy szakszerűen mossanak kezet evés előtt vagy játék után.
Pepét a skóciai Glasgow egyetemén fejlesztették ki, együttműködve az indiai Amrita Vishwa Vidyapeetham Egyetemmel. A robot akkor lép kapcsolatba a gyerekekkel, amikor azok megközelítik a mosdót, s arra biztatja őket, hogy megfelelően mossák meg a kezüket.
A cél a higiéniai gyakorlatok előmozdítása, beleértve a szappanos kézmosást, valamint a vízhez, a higiénés eszközökhöz való hozzáférést a DSGMC által irányított valamennyi iskolában - mondta Manjinder Singh Sirsa, a szikh testület elnöke.
Mint hozzátette, felmérik mindegyik intézmény igényét, s kidolgozzák az egyes iskolák számára a telepítési lehetőségeket – megkönnyítve, hogy minden hallgató hozzájusson az ellátáshoz.
A teljes folyamatnak mielőbb szeretnének a végére érni. A program keretén belül különösen azokat a 10 év alatti gyermekeket szeretnék megcélozni, akik a társadalom peremterületéről jönnek, s a higiénia meglehetősen rossz a köreikben.
Egy exkluzív mobil applikáció is ki lesz fejlesztve egyébként, amely a program sikerét monitorozza.
Az iskolai tanárok fotókat is készítenek a gyermekek által alkalmazott higiéniai gyakorlatokról, s azokat sűrűn megosztják a mobilapplikáción keresztül. A lépés célja - melyen keresztül a DSGMC ellenőrizheti a hallgatók higiéniai viselkedését - a betegségek megelőzése és az egészség megőrzése.
A módszer megakadályozza az olyan betegségeket, mint a hasmenés vagy légzőszervi fertőzések az iskolások körében, s remélhetőleg távoltartja a koronavírust is.
László Adrienn