2024. 12. 16. - 09:25
Mi lehet az ember szerepe mesterséges szuperintelligencia mellett?
A mesterséges szuperintelligencia felülmúlja az embert. Mélyreható hatással lehet a társadalomra és az iparra – hangzott el a New York-i AI Summit konferencián.
Mi az ember szerepe a mesterséges szuperintelligenciában? Ez volt az egyik leglényegesebb kérdése a New York-i AI Summit konferenciának.
Inderpal Bhandari, a Walgreens Boots Alliance arról beszélt, hogy a szuperintelligencia mélyreható hatással lehet a társadalomra és az iparra.
A mesterséges intelligencia (MI) szuperintelligencia – mely az emberi agynál okosabb mesterséges intelligencia és minden területen felülmúlja az embert – már akkor is létezik, amikor a mesterséges intelligencia javítja az emberi teljesítményt.
Az MI szuperintelligencia hatása a társadalomra
Bhandari, aki a Virtual Gold alapítója és elnöke, valamint a Walgreens Boots Alliance és az AES Corporation független igazgatója, a témában fejtette ki véleményét a mesterséges intelligencia csúcstalálkozón.
Azzal érvelt, hogy bár a közvélemény megoszlik abban, okos vagy buta-e a mesterséges intelligencia, ha ember is benne van a körben, mindkettő teljesítménye meghaladja az egyik képességeit.
Az MI szuperintelligencia hatása a társadalomra mélyreható lehet – ugyanakkor a hatásai függnek az emberi megfigyelőtől. Olvasd el: Kisvállalkozások szuperereje, a mesterséges intelligencia
Mi lehet az ember szerepe mesterséges szuperintelligencia mellett?
„Az, hogy hasznot húz-e belőle az ember, attól függ, mennyire képzett az az ember, vagy mennyire szakértő, tehát bizonyos értelemben méltánytalanság tapasztalható” – mondta Bhandari.
Hozzátette, hogy az MI szuperintelligencia hatalmas hatással lesz a társadalomra, mert különböző területeken különböző szakemberekre gyakorol hatást. De kérdés lesz az is, miként használják ezt a technológiát. Alkalmazhatják a technológiát jó vagy aljas célokra - akárhogy is, felvetődik a hogyan kérdése.
Az MI szuperintelligencia meghatározásával kapcsolatban Bhandari kifejtette, hogy a klasszikus definíció szerint a számítógépek viselkedése messze túlmutat az emberi intelligencián, de véleménye szerint ez inkább elméleti kérdés.
„Lehet létrehozni kísérletet, azonban ha van egy aktív emberi szereplő, aki sokkal jobban tud teljesíteni, az felvet kérdéseket a potenciállal és a kockázattal kapcsolatban” – jegyezte meg Inderpal Bhandari.
„Úgy gondolom, lesz néhány speciális terület, például az autonóm vezetés, ahol néhány éven belül a gép jobb munkát fog végezni, mint az ember. De nem hiszem, hogy ez általánosságban igaz lesz” – fűzte hozzá.
Hatékonyságnövelés az emberek számára
Áttérve a generatív mesterséges intelligencia témájára, Bhandari pár olyan felhasználási esetről beszélt, ahol az emberi munkások számára a GMI hatékonyságnövelést eredményezhet.
Kiemelte az egészségügy területét, melyet nagyon jól ismer, mivel dolgozik benne.
„Ez egy meghibásodott rendszer és az MI-átalakítás egyik legjobb jelöltje, nem csak az adminisztrációs feladatok automatizálásában, hanem abban is, hogy hordható eszközökkel párosítható az öngondoskodás fokozása érdekében" – mondta a szakember.
„Már látjuk, hogy az MI-t használják például automatizálásra a könyvelők, valamint a frontvonalban dolgozók munkájának javítására. De ez nem veszi el a munkájukat. Továbbra is szükségünk van emberekre, akik betanítják ezeket a modelleket és rendszereket, hogy termelékenyebbek lehessenek” – jegyezte meg Inderpal Bhandari.
B.A.