2022. 03. 08. - 09:00

Mesterséges intelligencia - Mentésben is segíthetnek az apró robot-rovarok

Mesterséges intelligencia - Mentésben is segíthetnek az apró robot-rovarok

Apró rovar ihlette robotokat készítettek a kutatók, amelyek nehezen elérhető helyeken és zord környezetben is képesek elvégezni a rájuk bízott feladatot.

Kevés olyan hely van, ahová nem férhet be egy bogár: a legapróbb repedéseken is át tudnak préselődni, szorosan illeszkednek szűk helyekre és túlélnek zord körülmények között is.
 
Ez ihlette meg az amerikai Pittsburgh Egyetem kutatóit, hogy apró, rovarszerű robotokat hozzanak létre, amelyek nehezen elérhető helyeken és barátságtalan környezetben is képesek feladatokat végrehajtani.
 
„Ezek a robotok szűk területek elérésére is használhatók, képkészítés vagy környezeti értékelés céljából, vízminta-vételre vagy szerkezeti értékelések elvégzésére - mondta Junfeng Gao, aki a Swanson School of Engineering ipari mérnöki doktoranduszaként vezette a munkát. – Bármilyen szűk helyekre szeretnénk bejutni, ahová egy bogár beférkőzhet, de az ember nem –, ezek az apró gépek hasznosak lehetnek.” Olvasd el: Csótányok és gyíkok inspirálták az új robotot
 
Az apró rovarszerű robotok nehezen elérhető helyekre is bejutnak - Fotó: University of Pittsburgh
Az apró rovarszerű robotok nehezen elérhető helyekre is bejutnak - Fotó: University of Pittsburgh
 
Számos, bizonyos méret alatti lény – például a hangyák, a sáskarák és a bolhák – esetében energiahatékonyabb átugrani, mint átkúszni egy felületen. Az impulzív mozgásokat a kutatók megismételték a polimer mesterséges izomból készült robotoknál. Olvasd el: Rovarképességekkel készül a drónok új generációja
 
„Olyan ez, mintha nyilat helyeznénk az íjba és kilőnénk – a robotok kissé megakadnak, hogy energiát gyűjtsenek, majd egy impulzív robbanásban elengedik azt, hogy előrelendüljenek" – magyarázta M. Ravi Shankar, a Pittsburgh ipari mérnöki professzora. Az ő laboratóriuma vezette a kutatást. 
 
Mint mondta, általában meglehetősen lassú a mesterséges izmok mozgatása, amelyekkel dolgoznak. Azonban foglalkoztatta őket a kérdés, hogyan használják ezt a mesterséges izmot ugrásszerű működés létrehozására a lassú működtetés helyett?
 
A válasz a molekuláris rend és a geometria kölcsönhatásában rejlett.
 
„A polimer izom ívelt kompozit alakja lehetővé teszi, hogy amikor meg van hajtva, energiát építsen fel. A mód, ahogyan a molekulák az izomban elhelyezkednek, a természeti világból merít ihletet, ahol együttes működtetésük energiát épít a szerkezetbe – mondta Mohsen Tabrizi, a tanulmány társszerzője, a Swanson School ipari mérnöki doktorandusza. - Ezt legfeljebb néhány voltos áram felhasználásával lehet elérni.”
 
A sokoldalú mozgás és a könnyű szerkezet lehetővé teszi, hogy a nagyjából tücsökméretű robotok olyan könnyen mozogjanak mozgó felületeken, mint a homok a kemény felületeken, sőt még a vízen is átugorjanak.
 
 
 
L.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.