2024. 12. 30. - 08:35

Mennyire éri meg valójában? - Befektetés a mesterséges intelligenciába

Mennyire éri meg valójában? - Befektetés a mesterséges intelligenciába

Mi a mesterséges intelligenciába fektetés valódi értéke? Az MI fejlődése három vállalattípust érint, ezek ígéretes befektetési lehetőségeket kínálnak.

Mivel a mesterséges intelligencia körüli rendkívüli a hírverés, sokakban felmerül a kérdés, mi az MI-be befektetés valódi értéke manapság.
 
Nos, három vállalattípus valóban komolyan profitál a mesterséges intelligencia fejlődéséből: ezek mindegyike ígéretes befektetési lehetőségekkel kecsegtet.
 
Mesterséges intelligencia-termékek tömkelege
 
A mesterséges intelligenciát a következő forradalmi technológiaként említik, a körülötte levő hírverés azonban megnehezítheti a valódi innováció és a marketingzaj megkülönböztetését.
 
A különböző iparágakban működő vállalatok sorra jelentenek be MI-termékeket – s azok esetében, akik még nem, legalább egy igazgatósági tag valószínűleg már vizsgál MI-befektetéseket, hogy elkerüljék a lemaradást.
 
Úgy tűnik tehát, hogy elengedhetetlen a valódi értékkel bíró lehetőségek azonosítása.
 
A cégek és a generatív mesterséges intelligencia
 
A mesterséges intelligencia a hagyományosan emberi intelligenciát igénylő feladatok elvégzésére képes technológiák széles skáláját öleli fel. Olvasd el: Nehéz a cégeknek megfelelően használni a generatív MI-t?
 
A generatív mesterséges intelligencia-cégekbe való befektetés jó terepnek tűnik a gyors fejlődéséhez.
A generatív mesterséges intelligencia-cégekbe befektetés jó terepnek tűnik a gyors fejlődéshez
 
Az utóbbi időben a hírverés, avagy a „hype” a generatív mesterséges intelligenciára (GMI) összpontosult, egy olyan részhalmazra, amelyet arra terveztek, hogy hatalmas adathalmazok - például nagy nyelvi modellek vagy LLM-ek - elemzésével és szintetizálásával új tartalmakat hozzanak létre.
 
Ezen a téren élen jár az Anthropic, az OpenAI és a Microsoft.
 
A generatív mesterséges intelligencia-cégekbe való befektetés jó terepnek tűnik a gyors fejlődéshez.
 
Gyakran nehéz kiválasztani ugyanakkor az élen levőt egy olyan technológiai versenyben, ahol gyakori a gyors replikáció.
 
A történelem leckét ad: a világ vezető internetes cégei közül számos visszahúzódott 1999-től kezdődően. A késői szakaszban működő generatív mesterséges intelligencia-vállalatok általában jelentős befektetést igényelnek, míg a korai fázisban működő GMI-cégek alacsonyabb belépési lehetőséget, de magasabb kockázatot kínálnak a sokféle kísérleti megközelítés miatt.
 
Mesterséges intelligenciát engedélyező cégek
 
A generatív mesterséges intelligencia széleskörű elterjedése robusztus támogató infrastruktúrát követel: ilyen az energiaellátás, az adatközpontok, a speciális mesterséges intelligencia-chipek és az MI-technológia megvalósítása, amely kihívást jelent a mesterséges intelligencia-modellek és a vállalatok árucikké tétele okán.
 
A generatív modellek hatalmas adatkészletekre és bonyolult számításokra támaszkodnak – ez növeli a nagy teljesítményű GPU-k és TPU-k iránti igényt kifinomult adatközpontokban, illetve emeli az energiafogyasztást.
 
Az MI-t támogató cégek - amelyek ezt a létfontosságú infrastruktúrát biztosítják -, gyakran stabil megtérülést biztosítanak és minimális versennyel néznek szembe.
 
A szükséges infrastruktúra kiépítése jelentős időt és tőkét igényel, ami viszonylag magas belépési korlátokat jelent.
 
A mesterséges intelligencia elterjedésének továbbvitelével a vállalatok ezen a területen megbízható, vonzó befektetési lehetőségeket kínálhatnak azok számára, akik képesek túltekinteni a mesterséges intelligenciára eső, közvetlen reflektorfényen.
 
A mesterséges intelligencia megváltoztat vállalatokat
 
A mesterséges intelligencia átformálja az iparágakat - kezdve az egészségüggyel, melyben javítja a diagnosztikai pontosságot és a betegellátást, a finanszírozásig, ahol racionalizálja a műveleteket, valamint csökkenti a költségeket és a kockázatokat.
 
Egyelőre csak a mesterséges intelligencia integrációjának kezdeti szakaszában járunk - sok vállalat teszteli a benne rejlő lehetőségeket, mielőtt elkötelezi magát a nagyszabású alkalmazás mellett.
 
A mesterséges intelligencia által átalakított vállalatokba ugyanakkor „trükkös” a befektetés, mivel a környezet egyik napról a másikra megváltozhat a technológiai fejlődés miatt.
 
A költségek drasztikus csökkentése és a haszonkulcsok javítása érdekében mesterséges intelligenciát alkalmazó vállalatok azonosítása alapos trendelemzést és kutatást igényel.
 
Fontos észben tartani, hogy a generatív MI jelenlegi verziója valószínűleg most a legkevésbé hatékony, mint amilyen valaha lesz.
 
MI - túl a hírverésen
 
A mesterséges intelligenciába történő befektetés eleve összetett dolog. A vállalatok kiadnak MI-vel vezérelt termékeket, amelyeket a technológiai óriáscégek „új funkciói” könnyen bevezethetnek.
 
A technológia ismerete nélkül nehéz lehet megkülönböztetni a valódi mesterséges intelligencia innovációt és azokat, amelyek csupán az MI divatszót használják.
 
A kihívást fokozza, hogy tovább fejlődik a mesterséges intelligencia szabályozása - elsősorban az átláthatóságra és a nyilvánosságra hozatalra összpontosítva. Az Egyesült Államok például általában óvatosan kezeli a szabályozást és inkább nem fojtja el a technológiai növekedést.
 
Noha a mesterséges intelligencia hatalmas lehetőségeket rejt magában, érdemes észben tartani, hogy más feltörekvő információs technológiák is izgalmas lehetőségeket kínálhatnak – ilyen például a kvantumszámítás, az AR/VR, az edge számítástechnika és blokklánc (blockchain).
 
A versenyfutásban, melyet a cégek a mesterséges intelligencia hasznosításáért folytatnak, a befektetőknek széles perspektívát kell tartaniuk - emlékezve arra, hogy az elmúlt néhány évtized legértékesebb befektetési lehetőségei közül sok származott az információtechnológiába irányuló, diverzifikált befektetésekből.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.