2025. 03. 28. - 08:20
Hihetetlen precízen diagnosztizálja az endometriumrákot a mesterséges intelligencia

Közel 100 százalékos pontossággal képes diagnosztizálni a mesterséges intelligencia az endometriumrákot, így az hamarabb és precízebben kimutatható.
A mesterséges intelligencia (MI) közel tökéletes pontossággal diagnosztizálja az endometriumrákot avagy méhtestrákot. Ez az egyik leggykoribb nőgyógyászati rákos megbetegedésnek számít Ausztráliában.
A betegség hamarabb és pontosabban kimutatható egy speciális mesterséges intelligencia-modellnek köszönhetően – adták hírül a kutatók.
Az erről szóló tanulmányt a Computer Methods and Programs in Biomedicine Update folyóiratban jelentették meg.
Több mint 99 százalékos pontosság
A mesterséges intelligencia-modellt a bangladesi Daffodil Nemzetközi Egyetem, a Charles Darwin Egyetem (CDU), a Calgaryi Egyetem és az Ausztrál Katolikus Egyetem kutatói alkották meg. A modell 99,26 százalékos pontossággal képes kimutatni az endometriumrákot.
Az MI-modellt ECgMPL-nek nevezték el. Hisztopatológiai képeket vizsgál, amelyek a betegségelemzésben használt szövetek mikroszkópos képei. A modell javítja a képek minőségét, azonosítja a legfontosabb területeket és elemzi a szövetet.
A jelenlegi pontosság - automatizált diagnosztikával - a jelentések szerint nagyjából 78,91-80,93 százalék között mozog. Olvasd el: Megdöbbentő - A daganat egyes sejtjeiből szerez információkat a mesterséges intelligencia

Az MI-modell javíthatja a klinikai folyamatokat – mondta dr. Asif Karim, a tanulmány társszerzője és a CDU informatikai oktatója.
„A javasolt ECgMLP modell felülmúlja a meglévő módszereket, azzal, hogy 99,26 százalékos pontosságot ér el, felülmúlva a transzfertanulást és a kutatásban tárgyalt egyedi modelleket, miközben számításilag hatékony” – jelezte dr. Karim.
Hozzátette: az ablációs vizsgálatok, az önfigyelő mechanizmusok és a hatékony képzés révén optimalizált ECgMLP jól általánosítható több kórszövettani adathalmazban, ezáltal robusztus és klinikailag alkalmazható megoldásnak bizonyul az endometriumrák diagnosztizálására.
Más előnyei is vannak a mesterséges intelligencia-modellnek
A modellnek ugyanakkor az endometriumrák diagnózisán kívül is voltak előnyei – mondta Niusha Shafiabady, társszerző, a CDU adjunktusa, aki egyben az Ausztrál Katolikus Egyetem docense is.
„Ugyanez a módszer alkalmazható más betegségek gyors és pontos korai felismerésére és diagnosztizálására, ami végső soron a betegek állapotának jobb kimeneteléhez vezet" - mondta Shafiabady.
„Számos kórszövettani képadatkészleten értékeltük a modellt. A vastagbélrákot 98,57 százalékos, az emlőrákot 98,20 százalékos, a szájrákot pedig 97,34 százalékos pontossággal diagnosztizáltuk. A kutatás során kifejlesztett MI-modell felhasználható egy olyan szoftverrendszer agyaként, amely segíti az orvosokat a döntéshozatalban” – tette hozzá a docens.
B.A.