2024. 12. 25. - 08:30

Ez gyorsítja fel az agy öregedését – mesterséges intelligencia-eszköz árulta el

Ez gyorsítja fel az agy öregedését – mesterséges intelligencia-eszköz árulta el

Egy mesterséges intelligencia-eszköz kimutatta, mi az, ami felgyorsítja az agy öregedését – adták hírül a svédországi Karolinska Intézet kutatói.

Kiderítették a kutatók egy mesterséges intelligencia eszköz segítségével, hogy mi gyorsítja fel az agy öregedését: a rossz érrendszeri állapot nagymértékben felelős ezért.
 
A svéd Karolinska Intézet kutatói az MI-eszközzel 70 évesek agyi képeit elemezték, megbecsülve agyuk biológiai korát.
 
Felfedezték, hogy az érrendszeri egészséget károsító tényezők, például a gyulladás és a magas glükózszint összefüggésbe hozható az agy idősebb megjelenésével - míg az egészséges életmód a fiatalabb megjelenésű aggyal hozható kapcsolatba.
 
Évente csak Svédországban több mint 20 ezer embernél alakul ki a demencia valamilyen formája, az Alzheimer-kór az esetek nagyjából kétharmadát teszi ki. Az agy öregedésének sebességét azonban számos kockázati és egészségügyi tényező befolyásolja. Olvasd el: Stroke - Az agyi kár mértékét is felmérheti a mesterséges intelligencia?
 
Mesterséges intelligencia-eszköz árulta el, mi gyorsítja fel az agy öregedését
Mesterséges intelligencia-eszköz árulta el, mi gyorsítja fel az agy öregedését
 
„A közelmúltban bevezetett új Alzheimer-gyógyszerek ellenére a készítmények nem működnek mindenkinél, aki demenciában szenved. Ezért szeretnénk megvizsgálni, mi növelheti az agy ellenálló képességét a kóros öregedési folyamatokkal szemben – mondta el Anna Marseglia, a tanulmány vezető szerzője, a Karolinska Intézet Neurobiológiai Tanszékének kutatója.
 
Mesterséges intelligenciával mért agyi kor
 
A tanulmányban 739 kognitív szempontból egészséges 70 éves vett részt. A kutatók MRI-felvételeket készítettek az agyukról, majd saját mesterséges intelligencia-alapú algoritmusuk segítségével megbecsülték a kapott agyi képek korát.
 
„Az algoritmus pontos és robusztus, ugyanakkor könnyen használható. Olyan kutatási eszköz, amely még további értékelésre szorul, de célunk, hogy a jövőben klinikai hasznuk is legyen, például a demencia vizsgálatok terén” – jegyezte meg Eric Westman kutatásvezető, a Neurobiológiai Tanszék neurogeriátria professzora.
 
Az agyi képeket a szakemberek vérmintákkal egészítették ki a lipidek, a glükóz és a gyulladás mérésére. A résztvevőkön kognitív tesztelést is végeztek. Az életmódbeli tényezőkről, például a testmozgásról és az egészségügyi állapotokról is rendelkezésre álltak adatok.
 
Idősnek tűnő agyak
 
Az MI eszköz becslése szerint az agy életkora mindkét nem esetében átlagosan 71 év volt. A kutatók ezután megvizsgálták az „agyi életkor különbségét" úgy, hogy kivonták a résztvevők becsült biológiai agyi életkorát kronológiai életkorukból.
 
Kiderült, hogy a cukorbetegség, a szélütés, az agyi kisérbetegség és a gyulladás idősebb megjelenésű agyhoz köthető, míg a rendszeres testmozgást magában foglaló, egészséges életmód a fiatalabb megjelenésű agyhoz.
 
„A tanulmányból az a következtetés vonható le, hogy az ereket károsan befolyásoló tényezők összefüggésbe hozhatók az idősebb megjelenésű aggyal is is, ami jól mutatja, mennyire fontos az erek egészségének megőrzése, az agy védelme azzal, hogy például a vércukorszint stabil marad” – mondta el Marseglia, a tanulmány vezető szerzője.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.