2025. 04. 04. - 08:30
Elhúzhatnak mindenki mellett: nagy erőkkel készül a digitális Kína

Fokozott törekvéseket tesz Kína a digitális gazdaság és a digitális társadalom magas színvonalú fejlődésének elősegítésére – közölte az ország legfőbb adatkezelési szabályozó hatósága.
Kína erőforrásokat halmoz fel az adatelemek piacorientált allokációjával kapcsolatos reformok elmélyítésére, valamint a digitális gazdaság és a digitális társadalom magas színvonalú fejlődésének elősegítésére a „digitális Kína” kiépítésének előmozdítására irányuló, szélesebb törekvés részeként – jelentette be az ország legfőbb adatkezelési szabályozó hatósága a közelmúltban.
A 2024-es esztendő óta 21 szabályzatot tettek közzé az adatok tulajdonjogával, forgalmával és tranzakcióival, bevételelosztásával és biztonságirányításával kapcsolatban - ezek célja az adatok alapvető rendszereinek kialakítása – mondta el Liu Liehong, az Országos Adatkezelő vezetője.
A szakember szerint a kínai adatpiac tranzakciós skálája tavaly meghaladta a 160 milliárd jüant (22,06 milliárd dollár), ami több mint 30 százalékkal több, mint egy évvel korábban, miközben az ország teljes adatkibocsátása 2024-ben várhatóan több mint 20 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Olvasd el: Kína jövőbeli tech-tervei mindenkit ámulatba ejtenek

Elhúzhatnak mindenki mellett: nagy erőkkel készül a digitális Kína
A digitális gazdaság alapvető iparágaiban Kína hozzáadott értéke a GDP mintegy 10 százalékát tette ki tavaly – jelezte Liu.
Az Országos Adatkezelő vezetője minderről a 8. digitális kínai csúcstalálkozó sajtótájékoztatóján beszélt, melyet a tervek szerint április 29. és 30. között rendeznek meg Fucsouban, Fujian tartományban.
A csúcstalálkozón több mint 800 vállalkozó, 30 akadémikus, valamint szakértő és tudós vesz részt.
A kétnapos eseményen - melynek középpontjában a Digital China kezdeményezés legújabb vívmányainak bemutatása áll majd – nyitóünnepséget és fő fórumot tartanak, illetve több mint 20 alfórum és digitális innovációs verseny zajlik majd, helyszíni élményterülettel.
Liu kiemelte a kiváló minőségű adatok jelentőségét a gyorsan fejlődő mesterséges intelligencia technológia és az iparág-specifikus nagy nyelvi modellek alkalmazásának támogatásában.
Hozzátette, hogy több erőfeszítés megtételére van szükség a számítástechnikai infrastruktúra kiépítésének előmozdítására, ezen belül a „kelet-adat-nyugat-számítástechnika” névre keresztelt megaadat-projekt előmozdítására, a jó minőségű adatszolgáltatás fokozására, valamint az adatelemek forgalmának és tranzakcióinak fellendítésére, hogy hozzájáruljon az ország AI Plus kezdeményezéséhez.
Az idei év végére a nagy számítástechnikai központokban az új számítási teljesítmény az ország összteljesítményének több mint 60 százalékát teszi ki, a zöldáram felhasználása pedig várhatóan meghaladja a 80 százalékot – jegyezte meg a szakember.
Wang Yongli, Fujian tartomány ügyvezető alelnöke azt is elmondta, hogy a tartomány nagyobb erőfeszítéseket tesz az alapvető digitális iparágak, a feltörekvő és jövőorientált iparágak fejlesztésére, beleértve az integrált áramköröket, a hálózati kommunikációt, az új generációs kijelzőket, a mesterséges intelligenciát és a kvantumkommunikációt.
Az adatok piacorientált elosztásával kapcsolatos elmélyített reformok 2025-ben teljes mértékben felszabadítják a hatalmas adatforrásokban rejlő értékeket és lehetőségeket – emelte ki Ouyang Rihui, a Központi Pénzügyi és Gazdaságtudományi Egyetem Kínai Internetgazdasági Kutatóközpontjának dékánhelyettese.
B.A.