2009. 08. 10. - 16:48

Fém bevonat, ami önmagát javítja

Fém bevonat, ami önmagát javítja

Azt ígérik az új bevonatról, hogy képes megvédeni a repülőket, kocsikat és hajókat a korróziótól.

Kutatók a német Stuttgart városban található Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation-ban feltaláltak egy olyan fém bevonatot, amely képes arra, hogy megjavítja önmagát miután kár éri. Ezt az új fémet keverni lehet más fémekkel, így szinte végtelenné válik a felhasználási lehetőségei: építészet, kocsi gyártás és más ipar ágban is ami fémmel dolgozik (csavar, anya, szegecsek amik már most is bevannak vonva rozsdamentes anyagokkal mint cink). Ami talán a legfontosabb hogy a keverés során az eredeti anyag nem veszít a szilárságából vagy más tulajdonságából.

pimer buborékok

Az új bevonat elektró-mikroszkop alatt

Az új bevonat 15 mikrométer vastag és polimer buborékokat tartalmaz, amelyeknek az átmérőjük csak pár 100nm. Mikor a réteg megkarcolódik, akkor a buborékok kilyukadnak és kifolyik belőlük a tartalmuk, ami sok minden lehet például egy polimer anyag, ami képes eltűntetni a repedéseket vagy egy olyan folyadék ami megakadályozza a rozsdázást.

„Egyelőre csak cink, réz és nikkelből tudtuk buborékokat létrehozni, de ezzel a technikával elvileg képesek lesznek bármilyen anyagból létrehozni ezeket a buborékokat" mondta Harald Holeczek az egyik kutató, aki reszt vett ebbe a kutatásban.

Próbáljunk elképzelni egy olyan világot ahol az általunk használt tárgyakon nem fog az idő vasfoga.

GB-MCOnet

Technika Online - www.technika.us
Technika
Fórum

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.