A mobil eszközök új generációja közeleg

Abban sokan egyetérthetünk, hogy a mobil eszközeink, mint a telefonok, tabletek vagy notebookok következő generációját részben vagy egészben a nap energiájának hasznosítása révén fogjuk tölteni.
Örökös problémát jelent, hogy pont akkor merül le például a mobiltelefonunk, mikor fontos lenne használnunk és sehol egy konnektor a közelben. Ennek kiküszöbölésére új fejlesztésről számolt be a kaliforniai UCLA egyetem. A fejlesztés alapja, hogy a háttérvilágítással működő kijelzők esetén a világításra fordított energia lényegében elvész. A kutatók új technológiát fejlesztettek ki, amivel csökkenthető ez a veszteség. A mérnökök az energia újrahasznosításában látják a probléma megoldását, az LDC kijelzőkbe épített fotovoltaikus polarizált fóliát terveztek, ami a környezeti fényből, napfényből és a kijelző háttérvilágításából származó fényből elektromos áramot állítana elő.
A szerves polarizátor egyik lapja
Legnagyobb haszna a mobil eszközök esetén lenne, de az energiafogyasztás csökkentésére minden kijelzővel szerelt eszközbe beépíthető lenne, mint tv-k, monitorok. Az ULCA mérnök csapata készített egy energia visszanyerő polarizátort, ami egy polarizáló szerves napelem. Ez növeli az LCD energiahatékonyságát. Ez a fejlesztés nagy áttörés lesz az LCD gyártás és ezzel összefüggő eszközök gyártása területén. A kutatók szerint energiamegtakarítás szempontjából a mai polarizátorok nem hatékonyak. A háttérvilágítás a készülék teljes energiafogyasztásának 80-90%-t teszi ki és ennek 75%-a elvész a polarizátorokon. A szerves napelemes polarizátor ennek a nem használt energiának nagy részét tudja hasznosítani. A mérnökök a kutatást és fejlesztést tovább folytatva még nagyobb hatékonyságot szeretnének elérni és együttműködve a kijelző gyártókkal a jövőben sokkal energiahatékonyabb LCD-ket gyártani.
Kövessétek híreinket a Twitteren és osszátok meg a Facebookon !