2025. 03. 26. - 11:41

Eljött a generatív MI-doktorok kora?

Eljött a generatív MI-doktorok kora?

Megmenthet-e milliókat a generatív mesterséges intelligencia? A globális egészségügy forradalmának küszöbén lehetünk.

A generatív mesterséges intelligencia (GMI) egyre mélyebben hatol be a mindennapi életünkbe, de vajon képes lehet-e ténylegesen megmenteni életeket a világ legkiszolgáltatottabb közösségeiben? A generatív MI forradalma új távlatokat nyithat a globális egészségügyben, különösen azokban az országokban, ahol az orvosi ellátás nehezen elérhető luxusnak számít. Stanford és Oxford kutatói szerint az MI lehet a kulcs olyan problémák megoldására, amelyeket eddig az emberiség nem tudott kezelni.
 
A fejlődő országokban az alapvető egészségügyi infrastruktúra sajnos továbbra is hiányos, a és a szakértő orvosok elérése pedig gyakran hosszadalmas és költséges. A generatív MI azonban egyetlen pillanat alatt biztosíthatná azt a tudást és útmutatást, amelyre a betegeknek szükségük van. Egy szülő, akinek beteg gyermeke van egy távoli faluban, perceken belül választ kaphatna a generatív mesterséges intelligencia által generált orvosi ajánlásokra anélkül, hogy napokat kellene utaznia egy orvoshoz.
 
 
gmi_doktor_torzs
A fejlődő országokban is óriási segítség a generatív mesterséges intelligencia
 
Azonban a nyelvi akadályok továbbra is kihívást jelentenek. Az MI-rendszerek többsége angol és a további elterjedt nyelveken tanul, miközben a Földön több ezer nyelvet beszélnek. Az afrikai országokban például sokszor a pontatlan fordítások nehezítik az egészségügyi információk elérését, ami életveszélyes félreértésekhez vezethet. Egy új generációs MI-modell, amelyet kifejezetten a helyi nyelvekre és dialektusokra optimalizálnak, áttörést hozhatna.
 
A valós példák már most igazolják a generatív mesterséges intelligencia erejét. Például Kenyában a Jacaranda Health PROMPTS rendszere mesterséges intelligenciát használ, hogy SMS-alapú orvosi tanácsadást biztosítson terhes nők számára. A generatív mesterséges intelligencia modell azonnali válaszokat generál szuahéli és angol nyelven, míg a súlyos eseteket azonnal emberi ellenőrzés alá helyezi. Ennek eredményeként az ellátási idők napokról percekre csökkentek, miközben több mint félmillió ember kapott gyors orvosi segítséget 2024-ben.
 
A kérdés tehát nem az, hogy a generatív mesterséges intelligencia képes-e segíteni az egészségügyben, hanem hogy milyen gyorsan tudjuk ezt a technológiát biztonságosan és hatékonyan alkalmazni. Ha megfelelő adatokat és forrásokat biztosítanak, a generatív mesterséges intelligencia nemcsak kiegészítheti, hanem alapjaiban forradalmasíthatja a globális egészségügyet.
 
 
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.