2025. 05. 17. - 10:00

CT-ből jelentést, endoszkópból magyarázatot ír a generatív MI

CT-ből jelentést, endoszkópból magyarázatot ír a generatív MI

Egy új technológiai forradalom küszöbén áll az egészségügy: a generatív mesterséges intelligencia most már képes értelmezni a legbonyolultabb orvosi képalkotó vizsgálatokat is, akár valós időben, műtétek közben.

A generatív mesterséges intelligencia robbanásszerű fejlődése új dimenziókat nyitott az orvosi diagnosztikában. Míg korábban a generatív mesterséges intelligencia csak kétdimenziós képekkel vagy statikus adatokkal tudott dolgozni, a legújabb multimodális modellek képesek egyszerre elemezni háromdimenziós CT- és MRI-képsorozatokat, valamint endoszkópos és laparoszkópos videókat. E technológia alapja a video-szöveg generatív modellek adaptálása, melyek eddig a természetes videók értelmezésére specializálódtak, most azonban az orvostudomány legösszetettebb kihívásai felé fordulnak.
 
A 3D orvosi képalkotás és az orvosi videók jelentősen eltérnek a hétköznapi képektől: nemcsak a formátum, hanem az információ sűrűsége és a szinergikus tartalom miatt is. Egy MRI-sorozat például többféle szekvenciát és kontraszt fázist tartalmazhat, amelyek összehangolt értelmezése elengedhetetlen a pontos diagnózishoz. A mesterséges intelligencia most már képes ezen sokrétű adatfolyamokat párhuzamosan elemezni, elősegítve a valós idejű diagnosztikát, sőt, műtéti beavatkozások közbeni döntéstámogatást is nyújtva.
 
 
gmi_ct_torzs
Nélkülözhetetlen lesz a generatív mesterséges intelligencia a gyógyításban
 
A kulcs az, hogy ezeket az adatokat nemcsak egyszerű képként, hanem videóként, sőt, „ön-multimodális” információhalmazként kezeli a mesterséges intelligencia. Az endoszkópos vizsgálatok például többféle fénytartományban és nagyítási fokozatban készülnek, melyek mind külön-külön fontos részleteket tárnak fel. A generatív modellek ezeket összehangolva értelmezik és képesek szöveges jelentést, figyelmeztetést vagy akár oktatási célú magyarázatokat is valós időben generálni.
 
E fejlesztések nemcsak a diagnosztikát, de az orvosképzést is forradalmasítják. A generatív mesterséges intelligencia lehetőséget ad arra, hogy a hallgatók interaktív módon, szimulált eseteken keresztül tanulják meg az összetett diagnosztikai gondolkodást. Az így létrejövő „virtuális mentor” nemcsak gyorsan és pontosan értelmez, de képes a tanulási szándékhoz alkalmazkodva példákat hozni, kérdéseket generálni és visszajelzést adni.
 
A kihívások természetesen adottak: adatvédelmi kérdések, a tanító adatok szűkössége és az orvosi szabványokhoz való igazodás mind komoly megoldandó problémák. Ám a technológiai irány már világos: a generatív mesterséges intelligencia hamarosan nem csupán segíteni fogja az orvosokat, hanem nélkülözhetetlenné válik a mindennapi gyógyításban.
 
 
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.