2025. 04. 07. - 11:35

Bizarr mesterséges intelligencia: emberibb az embernél az OpenAI új modellje?

Bizarr mesterséges intelligencia: emberibb az embernél az OpenAI új modellje?

Egy tanulmány szerint az OpenAI új modellje emberibb, mint az ember. Az ugyanis átment a Turing-teszt egy verzióján: a résztvevők az esetek többségében embernek hitték a mesterséges intelligencia-chatbotot.

Kiderült: az OpenAI új mesterséges intelligencia-modellje emberibb, mint egy ember – erről egy tanulmány írt, amely rávilágított, hogy az MI-modell átment a Turing-teszt egy verzióján.
 
A San Diego-i Kaliforniai Egyetem új tanulmánya szerint az OpenAI Chat GPT 4.5 modellje az esetek 73 százalékában embernek bizonyult, amikor azt az utasítást kapta: rendelkezzen „emberszerű” személyiséggel. A résztvevők az esetek 73 százalékában valóban embernek ítélték meg a chatbotot.
 
A vizsgálatban résztvevők ötperces beszélgetést folytattak egy másik emberi résztvevővel, valamint a chatbottal, mielőtt el kellett dönteniük, melyiket gondolják embernek. Olvasd el: Nem váratott sokat magára az OpenAI válasza
 
Bizarr mesterséges intelligencia: emberibb az embernél az OpenAI új modellje?
Bizarr mesterséges intelligencia: emberibb az embernél az OpenAI új modellje?
 
Érdemes megjegyezni viszont, hogy a GPT4.5 sokkal alacsonyabb pontszámot ért el azon utasítás nélkül, hogy vegyen fel emberi személyiséget. Enélkül a chatbot csak 36 százalékos sikerarányt mondhatott magáénak.
 
Eddig ez a chatbot a legsikeresebb a teszteken
 
Más chatbotok ugyanakkor valamivel alacsonyabb pontszámot értek el a teszteken, mint az OpenAI Chat GPT 4.5 modellje.
 
A Meta LLaMa-3.1-et, amely szintén azt az utasítást kapta, hogy emberszerű legyen, az esetek 56 százalékában gondolták annak az emberek.
 
Az OpenAI GPT-40-ét és az Elizát - egy korai chatbotot, amelyet az 1960-as években fejlesztettek ki -, szintén tesztelték, bár ezek nem kaptak utasítást, hogy emberként viselkedjenek. A modelleknek csak azt mondták, részt kell venniük egy Turing-tesztben és az a cél, hogy „meggyőzzék a vallatót arról, hogy emberek”.
 
Ezen vizsgálat során a GPT-40 és az Eliza 21 és 23 százalékot ért el.
 
Bármely mesterséges intelligencia-rendszer meglépi ezt a szintet?
 
A kutatók szerint az eredmények az „első empirikus bizonyítékok” arra vonatkozóan, hogy bármely mesterséges intelligencia-rendszer átmegy a három résztvevős Turing-teszten.
 
„Az eredmények kihatnak a vitákra, amelyek arról szólnak, milyen intelligenciát mutatnak a nagy nyelvi modellek, illetve hogy milyen társadalmi és gazdasági hatásokkal járnak ezek a rendszerek” – írták a kutatók.
 
„Az emberek a véletlennél jobban meg tudtak különböztetni egy humán beszélőt a GPT-4.5-től és a LLaMa-tól (az emberi viselkedésre vonatkozó felszólítással). A 4,5-öt pedig sokkal gyakrabban ítélték embernek, mint a valódi embereket” – fejtette ki Cameron Jones, a tanulmány vezető szerzője, a San Diego-i Kaliforniai Egyetem Kogníciós Laboratóriumának kutatója az X-en.
 
Az OpenAI február végén adta ki a GPT 4.5-öt, amely a készítők szerint az eddigi legnagyobb és legjobb chatmodellje.
 
„A felügyelet nélküli tanulás skálázásával a GPT-4.5 javítja a minták felismerésének, az összefüggések megrajzolásának és az érvelés nélküli kreatív betekintésnek a képességét” – áll a vállalat közleményében, melyet az OpenAI bevezetéséről írt.
 
A szélesebb tudásbázissal és a „felhasználói szándék” követésének jobb képességével az OpenAI szerint ez az iteráció hasznos olyan feladatokhoz, mint például az írás, a programozás és a gyakorlati problémák megoldása.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.