2024. 09. 30. - 13:42
A GMI a jogi szektor is átalakítja
A generatív mesterséges intelligencia új dimenziókat nyit a jogi munkafolyamatokban, lehetővé téve a hatékonyabb és gyorsabb ügyintézést. Ez a technológiai újítás nemcsak a munkavégzés folyamatát javítja, hanem a jogászok munkáját is jelentősen megkönnyíti.
A Dél-Kaliforniai Egyetem és a Minnesota Egyetem kutatói egy átfogó tanulmányt végeztek a jogi folyamatokban alkalmazott nyelvi modellek hatásáról. Az első kontrollált vizsgálat célja az volt, hogy feltérképezze, miként segíthet a mesterséges intelligencia a jogi szakemberek mindennapi feladataiban. Az eredmények azt mutatják, hogy nem minden területen tapasztalható azonnali minőségi javulás, ám az adminisztratív folyamatok felgyorsítása máris megfigyelhető.
A kutatás során kiderült, hogy a generatív mesterséges intelligencia képes csökkenteni a jogi munka bizonyos részein a terhelést. Az egyszerűbb, rutinszerű feladatok automatizálása lehetővé teszi, hogy a jogászok több figyelmet fordíthassanak a bonyolultabb ügyekre és az ügyfelek egyedi igényeire. Ez különösen előnyös lehet a kisebb jogi irodák számára, ahol gyakran szűkösek az erőforrások.
A jogászvilág is megcsodálja a generatív mesterséges intelligenciát, hiszen búcsút inthetnek rengeteg papírmunkának
Magyarországon egyre több jogi cég és kis- és középvállalkozás (kkv) is felfigyel a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségekre. A hazai ügyvédi irodák számára ez egy új eszközt jelenthet, amellyel nemcsak az időt lehet megtakarítani, hanem a szolgáltatások költséghatékonyságát is növelni. Az adminisztratív feladatok automatizálása révén a jogászok nagyobb számú ügyfelet tudnak kiszolgálni anélkül, hogy növelniük kellene a munkatársaik számát.
A kutatók megfigyelései szerint a mesterséges intelligencia integrálása nemcsak a hatékonyságot fokozhatja, hanem a jogi szakma minőségét is javíthatja. A komplex jogi dokumentumok feldolgozása és létrehozása gyorsabban és pontosabban történhet, így a jogászoknak több idejük marad a stratégiai döntések meghozatalára.
Magyarország jövőjében az ilyen technológiák elterjedése segíthet abban, hogy a jogi szolgáltatások még versenyképesebbé váljanak. A generatív mesterséges intelligencia lehetőséget teremt arra, hogy a jogi szakemberek jobban összpontosítsanak az ügyfelekre és a bonyolultabb jogi ügyekre, míg a rutin feladatokat az intelligens algoritmusokra bízzák.
Forrás: Jogaszvilag
CS.SZ.