2025. 02. 24. - 09:00

„Ijesztően okos” mesterséges intelligencia-chatbottal csap oda Elon Musk

„Ijesztően okos” mesterséges intelligencia-chatbottal csap oda Elon Musk

Elon Musk mesterséges intelligencia-startupja olyan új MI-chatbottal jelentkezett, kihívás elé állítja a jelenlegi iparági vezetőket, köztük az OpenAI-t és a DeepSeek-et.

Vadonatúj mesterséges intelligencia-chatbottal rukkolt elő Elon Musk cége: az üzletember „ijesztő okosnak” nevezte a Grok 3-at, amely az OpenAI-al és a DeepSeek-kel közvetlen versenyben lép be a piacra.
 
Musk mesterséges intelligenciával foglalkozó startupja, az xAI indotta útjára a Grok 3-at. A chatbot a milliárdos reményei szerint kihívás elé állítja a jelenlegi iparági vezetőket, köztük az OpenAI ChatGPT-jét és a kínai újoncnak számító DeepSeeket.
 
Ijesztően okos mesterséges intelligencia-chatbot
 
Elon Musk „ijesztően okosnak” nevezte a chatbotot fejlett érvelési képességeivel, amelyek állítása szerint felülmúlják a többi mesterséges intelligencia modellt.
 
Az xAI csapata élő közvetítésben jelentette be a Grok-3 érkezését, Musk közösségimédia-csatornáján, az X-en. Olvasd el: Kevés korlátozása miatt aggódnak Elon Musk új képgenerátora kapcsán
 
„Ijesztően okos” mesterséges intelligencia-chatbottal csap oda Elon Musk
„Ijesztően okos” mesterséges intelligencia-chatbottal csap oda Elon Musk
 
A chatbot továbbfejlesztett érvelési képességekkel büszkélkedhet, lehetővé téve az összetett feladatok hatékonyabb kezelését. A bonyolult problémákat kezelhető komponensekre bontja és önellenőrzést végez a pontosság biztosítása érdekében, mielőtt megoldást kínálna.
 
„Az érvelő modellek az MI-modellek fejlett evolúciója. Az ehhez hasonló továbbfejlesztett érvelési modellek magukban foglalják a megerősített tanulást, a többlépcsős érvelést és az önreflexiót, hogy utánozzák az emberi gondolkodási folyamatokat. Ezek a modellek viszont hosszabb gondolkodási folyamatokká fejlődnek, ami növeli a pontosságot és lehetővé teszi az összetett problémák megoldását. Ezáltal a chatbot „ijesztően okossá” válik” – magyarázta Anushree Verma, a Gartner igazgatója, aki a feltörekvő technológiák és trendek elemzője. 
 
A chatbot két érvelési módot kínál. A „Think Mode”-t (gondolkodó üzemmód) úgy tervezték, hogy hatékonyabb és pontosabb válaszokat adjon a szokásos feladatokhoz. A „Big Brain Mode” (Nagy agy üzemmód) a számításigényes feladatokra lett szabva, a Grok 3 továbbfejlesztett feldolgozási teljesítményét használja, hogy megbirkózzon az összetettebb kihívásokkal.
 
Mesterséges intelligencia-vezérelt kereső is indul
 
Az xAI egy mesterséges intelligencia által vezérelt keresőt is elindít, Deep Search néven, amely valós időben keres adatokat több forrásból, hogy átfogóbb, pontosabb és kontextus szempontjából releváns válaszokat adjon.
 
A Grok 3 közelgő kiegészítése egy hangsegéd funkció. Ez a funkció lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy szóbeli parancsokon keresztül kommunikáljanak a chatbottal és hangos válaszokat kapjanak, javítva az elkötelezettségüket és elérhetőségüket.
 
Elon Musk szerint a Grok 3 10-szer akkora feldolgozási teljesítménnyel büszkélkedhet, mint elődje, a Grok 2. Ez a jelentős számítási kapacitásnövekedés oldja meg, hogy hatékonyabban hajtson végre feladatokat és az alkalmazások szélesebb körét kezelje.
 
Az xAI egyébként hatalmas adatközpontot épít Memphisben, egy „gigaszámítási gyárat”, amely több mint 200 ezer GPU-val rendelkezik a Grok képzésére.
 
A Grok 3 megjelenése jelentős mérföldkő az Elon Musk-féle xAI számára – azért hozták létre, hogy versenybe szálljon a már működő mesterséges intelligencia-cégekkel, miután az üzletember 2023-ban megvált az OpenAI-tól.
 
„Talán a legérdekesebb részlet itt az, hogy az xAI a kezdetektől nagyon gyorsan versenyképessé vált. De a DeepSeek is” – nyilatkozta Alexander Harrowell, az Omdia mesterséges intelligencia fejlett számítástechnikájának vezető elemzője.
 
„Az egyértelműség kedvéért, az xAI sokkal nagyobb kihívást vállalt egy új LLM-alap felépítésével, ahelyett, hogy finomhangolna egy meglévőt, mint például az R1-et. A tanulság azonban az, hogy még sok-sok modell lesz és amint megjelenik egy fontos új funkció – például a tesztidőben történő okfejtés –, azt mindenhol máshol is megismétlik” – jegyezte meg az elemző.
 
Testreszabottabb és nagyobb teljesítményű ajánlatok
 
Az Open AI-féle ChatGPT továbbra is a domináns versenytárs a mezőnyben 59,5 százalékos piaci részesedéssel. Ezt követi a Microsoft Copilot (14,3 százalék) és a Google Gemini (13,4 százalék).
 
A Grok jelenleg nem szerepel a mainstream piaci részesedési rangsorban, a DeepSeek pedig regionális vonzereje miatt nincs az első 10 között.
 
 
„A jelenlegi versenyben azt láthatjuk, hogy a piac kezd elmozdulni az általános célú megoldásoktól a testreszabottabb és nagyobb teljesítményű ajánlatok felé, csökkentve a modellméreteket, a költségeket és a késleltetést, és lehetővé téve az élvonalbeli lehetőségeket" - mondta Anushree Verma.
 
Hozzátette: a multimodális felhasználói felületekbe, a mesterséges intelligenciába és az érzelmi MI-be történő befektetések révén bővül a piac.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.