2024. 07. 23. - 08:55

Kinek kellenek fogászati héjak? Ez sem olcsó, nézzünk utána, mire jó!

Kinek kellenek fogászati héjak? Ez sem olcsó, nézzünk utána, mire jó!

Töredezett, kopott felszínű, foltos a fogunk? Érdemes megfontolnunk a fogászati héjak alkalmazását. De mit is jelentenek ezek és milyen típusaik vannak?

A fogászati héjakat sokan letöredezett, kopott vagy reménytelenül foltos fogaik miatt választják. Ezek sem jelentenek olcsó mulatságot azonban, ezért mielőtt vállalkozunk az elkészíttetésükre, érdemes megismernünk őket alaposabban.
 
A fogászati héjak lényegében a fogak elülső felülete feletti burkolatot jelentik. Általában fogszínű kompozit anyagból vagy porcelánból készülnek és meglehetősen tartósak.
 
A héjak nem olyanok, mint a koronák, hiszen a korona a fog teljes területét lefedi és célja a sérült fog helyreállítása, amely erőt és védelmet nyújt számára. A héjak azonban kozmetikai jellegűek.
 
Kinek van szüksége fogászati héjakra?
 
Szakértők szerint a fogászati héjak mindenkinek feltehetők, aki szebb mosolyra vágyik. Segítenek elrejteni a töredezett vagy törött fogakat, a fogak közötti hézagokat, a nem eltávolítható foltokat, a kicsi vagy torz fogakat és egyéb tökéletlenségeket.
 
 
Kinek kellenek fogászati héjak? Ez sem olcsó, nézzünk utána, mire jó!
Kinek kellenek fogászati héjak? Ez sem olcsó, nézzünk utána, mire jó!
 
Azoknak azonban, akiknek nagymértékű fogszuvasodásai vannak vagy ínybetegséggel küzdenek, nem feltétlenül ajánlott ez a módszer. Az ehhez hasonló egészségügyi problémákat valószínűleg orvosolni kell, mielőtt a fogorvos fontolóra venné a héjak készítését.
 
Melyek a fogászati héjak típusai?
 
Három fő típus létezik: a porcelán, a kompozit és az előkészítés nélküli héj.
 
Porcelán héjak
 
A porcelán helyreállító héjak jellemzően egyedi készítésűek az egyéni hiányosságok kiküszöbölésére. Először el kell távolítani a fog eredeti zománcának egy bizonyos részét, hogy érdesebb felületet hozzanak létre, mert ez teszi lehetővé a héjak megtapadását.
 
Kompozit héjak
 
Ezeket a héjakat a kismértékű kozmetikai problémák elrejtésére használják. A kompozit általában ugyanaz a fajta fogszínű vegyület, amelyet a fogorvos a fogak ragasztásához használ.
 
Előkészítés nélküli héjak
 
Ezek a fogászati héjak egy kevésbé invazív lehetőségnek számítanak. Igazodnak az egyéni mosolyhoz, de előfordulhat, hogy kevesebb zománcot kell eltávolítani az eredeti fogról. Nem mindenki alkalmas azonban az előkészítés nélküli héjak viselésére - ezért fontos megkérdezni róla a fogorvosunkat.
 
Kivehető (felpattintható) héjak
 
Ezek a héjak az eredeti fogakról lepattinthatók és felpattinthatók rájuk  - segítenek elrejteni a hiányosságokat. Hátrányuk, hogy megnehezíthetik az evést, sőt még a beszédet is akadályozhatják.
 
Mi történik a héjak felhelyezése előtt?
 
Az első találkozás alkalmával a fogorvos megvizsgálja a páciens száját, hogy megbizonyosodjon arról,  megfelelő jelölt-e a fogászati héjak viselésére. Ha igen, a következő lépésben a szakember eltávolít egy kis zománcot és kis lenyomatot vesz a fogakról.
 
Több hétbe telhet ugyanakkor, amíg az új héjak megérkeznek a fogorvosi rendelőbe a laborból.
 
Miután a fogorvos kétszer is ellenőrizte a páciens száját a héjak alakja, színe és illeszkedése szempontjából, fogászati ​​cementtel rögzíti a héjakat a helyükre. Ez jellemzően ambuláns eljárás.
 
 
Hogyan ápolhatók a fogászati héjak?
 
A héjak ápolását hasonlóan kell végezni, mint az eredeti fogakét. Fontos a rendszerese mosás, fogselymezés és a gyakori ellenőrzés a fogorvosnál. Lényeges az is, hogy használjunk puha sörtéjű fogkefét és a nem karcoló fogkrémet.
 
Érdemes a ropogós ételeket kerülni - például a sárgarépát, az almát és a kemény húsokat, vagy azokat a hátsó fogakkal rágni.
Plusz, mivel a héjakon is képződhet folt, igyekezzünk elkerülni a bogyókat, a vörösbort, a kávét és a teát.
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.