2024. 04. 04. - 08:50

Bioanyagokat fejlesztenek az azonnali fogimplantátumokhoz

Bioanyagokat fejlesztenek az azonnali fogimplantátumokhoz

Többféle bioanyagot fejlesztenek a kutatók, amelyek az azonnali fogimplantátumok esetén segíthetnek a szövetjavításnál.

Az azonnali fogimplantátumok beültetése során a szövetek javításához fejlesztenek többféle bioanyagot a kutatók. Milyen állapotban van jelenleg a folyamat és milyen jövőbeli kilátásokra számíthatunk?
 
A közelmúltban a MedComm – Biomaterials and Applications folyóiratban jelent meg egy tanulmány, melynek fő szerzője dr. Xiaojing Wang, a Qingdao Egyetem Társkórháza Orális Implantológiai Osztályának vezetője. A tanulmány a fogak elvesztésének kezelésére összpontosít – amely sajnos viszonylag gyakori állapot és sokszor balesetekhez, szuvasodáshoz, parodontális betegséghez vagy veleszületett hiányosságokhoz köthető.
 
 
Bioanyagokat fejlesztenek az azonnali fogimplantátumokhoz
Bioanyagokat fejlesztenek az azonnali fogimplantátumokhoz
 
A mikroorganizmusok és metabolitjaik szerepe kritikus a periapikális és parodontális elváltozások kialakulásában és progressziójában, mivel közvetlenül károsíthatják a szöveti sejteket, vagy gyulladásos és immunválaszokon keresztül károsodást indukálhatnak.
 
A tét az azonnali fogimplantátumok sikere
 
Az azonnali implantátumbeültetés sikerét gyakran megkérdőjelezi a csontok és a lágyszövetek elvesztése – ez ugyanis befolyásolja az implantátum kezdeti stabilitását.
 
A stabilitásra hatással van az extrakciós hely alakja és a gyulladásos infiltráció is, amely baktériumokat hoz be és intraoperatív eltávolítást tesz szükségessé az egészséges parodontális szövetek védelme, valamint az optimális sebzáródás és csontgyógyulás biztosítása érdekében.
 
Az implantátum körüli csont- és lágyrészhiányok megfelelő kezelése elengedhetetlen az eljárás sikeréhez.
 
A tanulmány számos csontpótló bioanyagot vizsgál, beleértve az autológ, allogén és xenogén csontokat, biokerámiákat, növekedési faktorokat, valamint természetes és szintetikus polimereket.
 
Az autológ csontátültetés, a csonthibák javításának aranyszabványa olyan korlátokkal néz szembe, mint a betakarítási terület morbiditása és fertőzési kockázat.
 
Az allograftok és xenograftok korlátlan méretet és formát kínálnak a defektusok helyreállításához, anélkül, hogy a donor helyet kockázatnák, bár a betegségek átvitele és az immunkilökődés így is aggodalomra ad okot.
 
Ígéretes biokerámiák
 
A biokerámiák ígéretes biokompatibilitást és szilárdságot mutatnak, ugyanakkor a mechanikai tulajdonságok javítását igénylik. A növekedési faktor anyagok és polimerek (természetes és szintetikus egyaránt) kiváló biológiai kompatibilitással és biológiai lebonthatósággal kecsegtetnek, a szintetikus polimerek pedig nagyobb szívósságot biztosítanak.
 
Az esztétikai eredmények szempontjából döntő jelentőségű az implantátum körüli lágyszövetek szintje és vastagsága.
 
A tanulmány áttekinti a szöveti graftok és a növekedési faktor alapú bioanyagok használatát a lágyszövetek vastagságának növelésére, megjegyezve a növekedési faktorok klinikai preferenciáját az alacsonyabb fertőzési és antigenitási kockázatok miatt.
 
A lágyszövet-regenerációs bioanyagok jelenlegi korlátai ellenére a technológiai fejlődés várhatóan jobb megoldásokat kínál.
 
Hatékony stratégia a szövetfejlesztés
 
Az azonnali fogimplantátum beültetése egyre gyakoribb a klinikai körülmények között, ami a technológia és a csontregenerációt és a lágyszövetek lezárását szolgáló bioanyagok fejlődéséből ered.
 
 
A szövetfejlesztés hatékony stratégiaként jelenik meg, amely a hagyományos bioanyagokon túl új lehetőségeket kínál a csontpótláshoz.
 
Ezen interdiszciplináris megközelítés célja olyan implantátumok kifejlesztése, amelyek utánozzák a természetes csontszöveti környezetet, megnövelt hatékonyságot és eredményeket ígérve a regeneratív fogászatban.
 
L.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.