Szénhidrátok nélkül
Koncentrációs zavarok, fáradékonyság, teljesítmény csökkenés...ez mind-mind az alacsony szénhidrát fogyasztás tünetei közé tartozhat.
Egészséges szénhidrátok (videó forrása: www.youtube.com)
A legtöbb nő diétája során megpróbálja a lehető legjobban visszaszorítani a szénhidrátokat, mintha ősi ellenségek lennének. Pedig nem azok. Szénhidrátokra a szervezetnek igenis szüksége van. A kulcs csupán annyi, hogy nem mindegy, hogy mikor, mennyi és milyen minőségű szénhidrátot fogyasztunk.
Szénhidrátok
A szénhidrátok szénből, oxigénből és hidrogénből felépülő vegyületek. Megjelenési formái a cukrok, keményítők és a rostok. Emésztésük során a szervezetünk egyszerű cukrokká, azaz glükózzá bontja őket és a véráram által jutnak el minden sejthez. Raktározásuk kismértékben az izomban történik, nagyobb részt pedig a máj glikogénraktáraiban.
A zabpehely és a teljes kiőrlésű gabonafélék jófajta szénhidrátok
Szénhidrát nélkül
Agyunk elsődleges erőforrása a glükóz. A glükózt azonban a szervezetünk nem képes tárolni, így szénhidrátok lebontásával jut hozzá. Ezután a glükóz a véráramon keresztül jut az agyba, ahol az idegsejtek azonnal felhasználják és energiává alakítják a szükséges mennyiséget. Ha azonban nem jut elegendő - az idegsejtek megfelelő működéséhez szükséges mennyiségű - glükóz az agyba, akkor annak energiaszintje lecsökken és úgymond energiatakarékos módban működik tovább. Ez okozhat koncentrációs zavarokat, az oxigénszint csökkenése pedig fáradékonyságot. Továbbá mivel a szénhidrátok a fő energiaforrások, melyekhez terhelés hatására - edzések folyamán - nyúl a szervezetünk -, ezért fogyasztásuk hiánya rontja a magas intenzitású edzések hatásfokát.
(SJ)