2024. 09. 30. - 08:40

Segíthet megelőzni az orvosi hibákat a generatív mesterséges intelligencia

Segíthet megelőzni az orvosi hibákat a generatív mesterséges intelligencia

A generatív mesterséges intelligencia jelentős segítséget nyújt az egészségügyi területen, azzal, hogy növeli a páciensek biztonságát – állítják a kutatók.

Komoly előnnyel bír a generatív mesterséges intelligencia az egészségügyben is.
 
A generatív mesterséges intelligencia (genMI) több száz millió, esetenként milliárdnyi adatpontot használ fel önmaga kiképzésére, hogy valósághű és innovatív eredményeket hozzon létre, amelyek utánozhatják az ember által létrehozott tartalmat.
 
Alkalmazásai között szerepel például személyre szabott ajánlások az online vásárlók számára, audio- és vizuális tartalom létrehozása, valamint a mérnöki tervezés felgyorsítása.
 
Számos módon segíthet a generatív mesterséges intelligencia
 
Az egészségügyben a genMI lehetséges felhasználási területei közé tartozik a képalkotó technológiák fejlesztése, a betegség lefolyásának előrejelzése az egyes pácienseknél, valamint új vakcinák felfedezése.
 
A Bostoni Egyetem (BU) kutatói egy fejlett, nyilvánosan elérhető genMI-modellt teszteltek, a GPT-4-et – azzal a céllal, hogy meghatározzák, képes-e válaszolni a kérdésekre a betegbiztonság öt kulcsfontosságú területén, egy 50 kérdésből álló önértékelés során, a Certified Professional in Patient Safety (CPPS) vizsgához, amely egy szabványosított, feleletválasztós minősítő vizsga betegbiztonsági szakemberek számára. Olvasd el: Generatív MI támogathatja a műtéteket
 
Segíthet megelőzni az orvosi hibákat a generatív mesterséges intelligencia
Segíthet megelőzni az orvosi hibákat a generatív mesterséges intelligencia
 
A GPT-4 a kérdések 88 százalékára válaszolt helyesen, ami magas szintű teljesítményt mutat.
 
Az eredmények az interneten a Joint Commission Journal on Quality and Patient Safety című folyóiratban jelentek meg.
 
„Míg más tanulmányok az elmúlt évben a generatív mesterséges intelligencia teljesítményét vizsgálták a különböző egészségügyi szakterületeken végzett vizsgákon, a miénk az első megbízható teszt a betegbiztonság terén való jártasságáról” - mondta Nicholas Cordella orvos, MSc, az orvostudomány adjunktusa, a BU Chobanian & Avedisian Egészségügyi Iskola munkatársa.
 
A tanulmány társszerzője James Moses orvos, MPH, aki korábban az iskola gyermekgyógyászati ​​docense volt, jelenleg a michigani Corewell Health minőségi, biztonsági és betegellátási osztályának vezetője.
 
A kutatók a CPPS önértékelős vizsga kérdéseit a GPT-4 modellnek minden további képzés vagy orvosi finomhangolás nélkül mutatták be. Ezután értékelték a modell teljesítményét a különböző vizsgakategóriákban.
 
Kiderült számukra, hogy a GPT-4 különösen jól teljesített a betegek biztonsága és megoldások, a teljesítmény mérése és javítása, valamint a rendszergondolkodás és -tervezés/emberi tényezők területén.
 
Az eredmények erőssége alapján a kutatók felvázolták azokat a területeket, ahol a betegbiztonsági szakemberek még jobban elkezdhetik tesztelni az MI valós erősségeit és gyengeségeit.
 
„Eredményeink azt sugallják: a mesterséges intelligencia segíthet az orvosoknak abban, hogy jobban felismerjék, kezeljék és megelőzzék a kórházakban és klinikákon elkövetett hibákat. Bár több kutatásra van szükség ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük, mire képes a jelenlegi mesterséges intelligencia a betegbiztonság terén, ez a tanulmány azt mutatja, hogy az MI képes javítani az egészségügyi ellátást, segítve a klinikusokat a megelőzhető ártalmak kezelésében” – mondta Cordella, aki egyben a Boston Medical Center minőségért és betegbiztonságért felelős igazgatója.
 
Hozzátette: a mesterséges intelligencia alkalmazása komoly ígéretet jelent a betegbiztonsági rendszerek javításában, valamint az orvosi hibák megoldhatatlan problémáinak megfelelőbb kezelésében, amelyek a becslések szerint évente körülbelül 400 ezer halálesetet okoznak.
 
A tanulmány feltárta ugyanakkor a jelenlegi MI-technológia korlátait is - arra figyelmeztetett, hogy a felhasználóknak fontos ébernek maradniuk az elfogultság, a hamis bizalom, a koholt adatok vagy a hallucinációk miatt a nagy nyelvi modellek (például a GPT-4) válaszait tekintve.
 
„Eredményeink azt sugallják, hogy a mesterséges intelligencia jelentősen javíthatja a betegek biztonságát, ami lehetővé teszi ennek a technológiának a kihasználását a megelőzhető ártalmak csökkentésére és az egészségügyi ellátás jobb eredményének elérésére. Fontos azonban, hogy erre kezdeti lépésként tekintsünk. Fontos szigorúan követnünk a mesterséges intelligencia alkalmazások tesztelését és finomítását, hogy valóban előnyt jelentsen a betegellátás terén” – jegyezte meg Cordella.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.