A dehidratáltság 6 meglepő oka
Mivel szervezetünk több mint 60%-a víz, így a dehidratáltság az egész szervezetre nézve veszélyes, így a folyadékpótlás létfontosságú.
Folyadékbevitel (videó forrása: www.youtube.com)
A szervezet vízháztartása számos tényezőtől függhet. Akár olyanoktól is, amikre nem is gondolnánk. Lássuk melyek azok a tényezők, melyek dehidratáltságot okozhatnak:
Diabétesz
A még diagnosztizálatlan cukorbetegekre jellemző a folytonos szomjúságérzet. Ezt a vérben található magas cukortartalom okozza, melyet a szervezet több vízzel szeretne csökkenteni. A szomjúságérzet a kezdeti cukorbetegség tüneteként is jellegzetes, így nem árt odafigyelni rá.
Alacsony szénhidrát diéta
A szénhidrátok jelentős szerepet játszanak a szervezetben való vízmegkötésben. Ezért fordul elő, hogy amikor valaki drasztikusabb diétába kezd, az elején több kilót is fogyhat mely nem más, mint a kiürült szénhidrátkészletei és az átlaluk megkötött víz távozása. Ha alacsony szénhidrát tartalmú étrenden vagyunk, ügyeljünk a folyamatos és megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre.
A szénhidrátok nagy mennyiségű vizet kötnek meg szervezetünkben
Menstruációs ciklus
A menstruációs ciklus során a menstruációt megelőző napokban a szervezet vizet kezd el raktározni - úgymond bevizesedik - melyet a menzesz megérkeztekor el is enged. Ezután a további vérveszteség miatt fokozott folyadékpótlásra van szüksége szervezetünknek.
Stressz
A stressz kevés embert kerül el napjainkban. Kevesen tudják azonban, hogy a fokozott szellemi igénybevétel növeli folyadékszükségletünket. Ellenkező esetben fejfájást érezhetünk és csökken a koncentrációképességünk.
Terhesség
Bár nem két ember helyett kell enni és inni, a folyadékháztartásnak ilyenkor két emberre is hatása van. A megfelelő vérkerinkés fenntartásához és a magzatvíz biztosításához létszükséglet folyadékbevitel ideális szinten tartása.
A baba fejlődéséhez is elengedhetetlen az anyai szervezet stabil vízháztartása
Kor
A korunk előrehaladtával szervezetünk víztartalma fokozatosan csökken. Ezért a bőr szárazzá és a kötőszövetek lazává válnak. Ám ilyenkor is kiemelt fontosságú a folyadékbevitel, főként a fülledt nyári kánikulákban, amikor az idősebb korosztály ez okból kifolyólag fokozottan veszélyeztetett a kiszáradást illetően.
(SJ)