2024. 09. 26. - 08:25
Nagy a veszély, robotok mérik az antarktiszi jég olvadását
Víz alatti robotszondák segítenek annak mérésében, hogy az éghajlatváltozás milyen gyorsan olvasztja az Antarktisz körüli hatalmas jégtakarókat.
Robotok vesznek részt az antarktiszi jég olvadásának mérésében.
A NASA űrhajóinak építésére szakosodott mérnökök tervezték és építették a robotszonda-flottát, amely választ ad a kérdésre, mennyire gyorsan olvasztja az éghajlatváltozás az Antarktisz körüli hatalmas jégtakarókat és mit jelent ez a tengerszint emelkedésére nézve.
A NASA Los Angeles melletti Jet Propulsion Laboratory által kifejlesztett merülőjárművek prototípusát az Egyesült Államok haditengerészetének északi-sarki laboratóriumi táborában tesztelték: 2024 márciusában az Alaszkától északra fekvő, befagyott Beaufort-tenger alatt helyezték el. Olvasd el:
Nagy a veszély, robotok mérik az antarktiszi jég olvadását
„Ezen robotok olyan platformot jelentenek, amelyek tudományos műszereket juttatnak el a Föld legnehezebben elérhető helyeire” – mondta Paul Glick, a JPL Robotics mérnöke, az IceNode projekt vezető kutatója.
A robotszondák célja, hogy pontosabb adatokat szolgáltatjanak annak mérésére, hogy milyen ütemben olvasztja a kontinens part menti jegét az Antarktisz körüli melegedő óceánvíz.
Ezzel lehetővé teszik a tudósok számára, hogy számítógépes modelljeiken javítsák a jövőbeli tengerszint-emelkedés előrejelzését.
A Jet Propulsion Laboratory 2022-ben közzétett elemzése megállapította, hogy az Antarktisz jégtakarójának elvékonyodása és lemorzsolódása mintegy 12 billió tonnával csökkentette tömegét 1997 óta, ami a korábbi becslések duplája.
Ha teljesen elolvadna, a NASA szerint a kontinens jégtakarójának elvesztése a becslések szerint 60 méterrel megemelné a globális tengerszintet.
Olvasd el ezt is:
B.A.