2022. 01. 28. - 12:30
Hiperszonikus fegyverkommunikációra is használható lesz a 6G?

Hiperszonikus járművek észlelésére és nyomon követésére, valamint rakétákhoz is alkalmazható a 6G kommunikáció a kínai tudósok szerint.
A következő generációs terahertz technológia használható lesz hiperszonikus járművek észlelésére és nyomon követésére. Ez olyan előrelépés, amely új 6G kommunikációs alkalmazásokhoz vezethet a hiperszonikus rakéták esetében is – az új technológiát a Journal of National University of Defence Technology szaklapjában részletezték a kínai tudósok.
Az ismertetett új technológia néhány áramkimaradási problémát is orvosolhat, melyek akkor fordulnak elő, ha a hangsebesség ötszörösével vagy gyorsabban haladó rakétákkal, illetve űrjárművekkel próbálnak kapcsolatot létesíteni.
A kutatók leírták, hogy amikor egy közeli hiperszonikus jármű – akár űrhajó, akár rakéta – a hangsebességnél jóval nagyobb sebességgel halad át a légkörön, a felszíne és a környező levegő közötti súrlódás plazmaburkot képez. Ez a forró, ionizált gázréteg a jármű körül akár 10 percen át is tartó kommunikációs áramszünethez vezethet – ezt a problémát nevezik „fekete gátnak”.
A közeli hiperszonikus jármű visszatérésekor kialakuló plazmaburok megzavarja az elektromágneses hullámok észlelését – magyarázták a tanulmányban.
Az új kutatás során a tudósok – köztük Yao Jianquan, a Kínai Tiencsin Egyetem Precíziós Műszerek és Optoelektronikai Mérnöki Iskola munkatársa - lézereszközt építettek, amely folyamatosan képes volt elektromágneses hullámok generálására a terahertz sávban. Olvasd el: Mesterséges intelligencia - Nem lőhetnek a robot tankok

Hiperszonikus fegyverkommunikációra is használható lesz a 6G?
Ezt a mikrohullámú és infravörös közötti frekvenciatartományt használják a következő generációs 6G technológiához is, mely várhatóan forradalmasítja a kommunikációt.
Csaknem minden évtizedben frissítik az efféle kommunikációs rendszereket, s generációnak vagy egyszerűen G-nek nevezik őket.
A kutatók az új tanulmány keretében egy tipikus űrjármű modelljét építették meg, majd modellezték a plazmaköpeny eloszlását különböző repülési körülmények között, a visszatérési folyamat során. Emellett szimulálták a terahertzes elektromágneses hullám átviteli jellemzőit a plazmaköpenyben.
A laboratóriumi környezetben végzett képalkotó kísérletek során megerősítették, hogy a nagyfrekvenciás terahertz hullámok hatékonyan képesek áthatolni a plazmahüvelyen.
Eltűnik a fekete gát?
A tudósok azt is megerősítették, hogy a terahertz hullámok egyszerűen áthatolhatnak a hiperszonikus fegyver által előállított plazmaköpenyen a hangsebesség 10-szeresével, vagy akár még gyorsabban, „mintha nem is létezne a fekete gát” – tudatta a South China Morning Post. Olvasd el: Már tesztelik az új harci robottankot
Noha a 6G technológia kereskedelmi forgalomba hozatala még várat magára – 2030 környékén várható a fennálló technikai akadályok miatt -, a szakértők szerint számos új alkalmazást kínálhat, beleértve a pontosabb beltéri helymeghatározást, a továbbfejlesztett automatizált vezetést, de a továbbfejlesztett repülési és mozgásban levő összeköttetést is biztosíthatja.
Amellett azonban, hogy többszázszor gyorsabb adatfolyamra lehet számítani, várhatóan a nagyobb érzékenység is lehetővé teszi a biológiai információk, például a kilélegzett levegőből és a glükózszintből származó adatok hatékonyabb továbbítását, lehetővé téve a betegségek diagnosztizálását és a fertőzések kimutatását.
Korábbi tanulmányok ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy a hiperszonikus járművekben történő alkalmazás nagyobb kihívást jelenthet, mivel a terahertzes jelek - különösen az alacsonyabb frekvenciatartományban -, romolhatnak, miközben áthaladnak a plazmaköpenyen.
Bár az új tanulmány az új technológiát nyílt környezetben egyelőre nem értékelte, azt sugallja, hogy megfelelőbb innovációval a hiperszonikus járművek kommunikációs kihívásai kezelhetők.
„A szimuláció és a kísérleti eredmények előzetesen bizonyítják a terahertz-technológiában rejlő lehetőségeket a hiperszonikus járműdetektálásban, aminek nagy jelentősége van a honvédelem szempontjából” - tudatták a tudósok a tanulmányban.
L.A.