2025. 05. 10. - 11:00
A Wikipédia is beadta a derekát a generatív mesterséges intelligenciának

A Wikipédia szerkesztésébe hivatalosan is beszivárgott a generatív mesterséges intelligencia, de a cél nem a tartalom generálása, hanem a szerkesztők tehermentesítése.
A világ egyik legnagyobb tudástára, a Wikipédia, hivatalosan is beépíti a generatív mesterséges intelligenciát a szerkesztési folyamatokba, de nem a tartalom előállítására, hanem a monoton, háttérfeladatok gyorsítására. A Wikimedia Foundation bejelentette, hogy új, nyílt forráskódú mesterséges intelligencia-eszközökkel segíti az önkéntes szerkesztők munkáját, hogy több idő jusson a minőségbiztosításra és kevesebb a technikai részletek bogarászására.
A generatív mesterséges intelligenciára épülő támogatás egyfajta szerkesztő-asszisztensként működik majd: háttér kutatást végez, fordításokat segít, újoncokat instruál és így csökkenti a tapasztalt szerkesztők adminisztratív terheit. A cél nem egy gép által írt Wikipédia, hanem a gépi tanulás humánus használata, ezt hangsúlyozta Chris Albon, a gépi tanulás igazgatója, valamint Leila Zia kutatási vezető is, akik szerint emberközpontú, átlátható és többnyelvű megközelítést követnek.

Már a Wikipédia is automatizál
A Wikipédia eddig is alkalmazott mesterséges intelligenciát bizonyos területeken, például vandalizmus-észlelésre vagy olvashatósági előrejelzések készítésére. Az újdonság abban rejlik, hogy mostantól az önkéntes közösség is közvetlenül hozzáfér ezekhez az eszközökhöz. Ez jelentős mérföldkő a Wikipédia történetében, ahol az emberi szerkesztés szentsége eddig szinte érinthetetlen volt.
Ugyanakkor a háttérben komoly technikai nyomás is húzódik. Az utóbbi években a mesterséges intelligenciával vezérelt adatszkráperek hatalmas mennyiségű Wikipédia-tartalmat másolnak le gépi tanuláshoz, ami már 50%-kal megemelte a sávszélesség-felhasználást és terheli az infrastruktúrát. Ennek hatására a Wikimedia Foundation új adatstruktúrákat fejlesztett ki a gépi feldolgozás optimalizálására, ami viszont tovább gyorsíthatja a generatív mesterséges intelligencián alapuló alkalmazások Wikipédiára épülő fejlődését.
A jövő kérdése tehát nem az, hogy a Wikipédia generatív mesterséges intelligenciát használ-e, hanem az, hogy meddig képes a humán közösség megtartani a kontrollt a tudástár felett.
CS.SZ.