2016. 10. 04. - 12:40

Megnéztük már, van-e fogkövünk?

Megnéztük már, van-e fogkövünk?

Fél éve nem jártunk fogkő-eltávolításon? Vagy talán sohasem kértünk ilyen műveletet? Pedig a depurálással, azaz a fogkő szakszerű eltávolításával nagymértékben hozzájárulunk fogaink és egészségünk megőrzéséhez.

Aki rendszeresen ellenőrizteti fogait, vagy legalábbis időről-időre olvas fogászati cikkeket, hallhatott már arról, hogy a fogkő, bár kialakulása természetes, sok bajt okozhat kezeletlenül hagyva.

De mi is a fogkő?

A vízkőhöz hasonlítható anyag természetes módon képződik a fogakon, a mai életmód egyik sajnálatos következménye. A fogkő a fog és az íny határán tapad meg. S ha nem szedetjük le a fogorvossal, bizony több, igen kellemetlen fogprobléma forrása lehet.

A fogkő nemcsak csúnya - betegségeket is okoz

A fogkő nemcsak csúnya - betegségeket is okoz

A fogkő nemcsak a fogszuvasodáshoz, fogágy-betegségekhez járul hozzá, hanem ínygyulladást okozhat, valamint a fogak fokozatos elvesztését.

Az egészséges fogak is károsodhatnak, ha a fogkő rajtuk marad – s emellett a fogíny vérezni kezdhet, a fogak elszíneződhetnek, s az sem ritka, hogy kellemetlen szájszag jelentkezik a fogkő eredményeképpen.

Elkerülhetjük-e, hogy a fogkő kialakuljon?

Nos, ha legalább napi háromszor fogat mosunk, s 6 havonta ellátogatunk a fogorvosunkhoz fogkő-leszedetésre, akkor nagy eséllyel egészségesek maradnak a fogaink.

Gyakrabban kell gondolnia a fogkő leszedésére annak, aki sok tejterméket fogyaszt, illetve dohányzik. Aki naponta csak kétszer mos fogat, annál is valószínűbb a fogkő gyakori jelentkezése.

Hogyan győződhetünk meg a fogkő jelenlétéről?

Amennyiben ellenőrizni szeretnénk, milyen állapotban vannak a fogaink, futtassuk végig nyelvünket a fog és az íny találkozásánál. Ha nem tapasztalunk semmilyen akadályt, simának és egyenletesnek érezzük a fogak felszínét, akkor nincs gond, viszont amennyiben enyhe barázdákat és érdességet tapasztalunk, el kell mennünk leszedetni a fogkövünket. 

A kezelés rövid, de hosszú időre biztosítjuk vele, hogy fogaink és általános egészségünk rendben legyen. Ne késlekedjünk, ha fogkövet találunk!

Kapcsolódó cikk:

Miért kell eltávolítani a fogkövet?

Megéri a sok fogselymezés? 

B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.