Miért kell eltávolítani a fogkövet?
Sokan igyekeznek rendszeresen leszedetni fogukról a szabad szemmel nem látható plakkot, azaz a fogkövet. De miért van szükség erre, s milyen következményekkel jár, ha sosem tesszük?
A fogkő leszedetése manapság a gyakori fogászati kezelések közé tartozik. Ennek oka, hogy sokan felismerték, milyen hátrányokkal jár, ha a fogakon képződött lepedék a felszínükön marad. Kutatások szerint nagymértékben hozzájárul a fogíny begyulladásához és sorvadásához, valamint ahhoz, hogy fogágybetegségek alakuljanak ki. Ha pedig már megvannak, rosszabbodjanak.
Fogkő - a leszedés nagyon fontos
A fogkő szinte mindenkinél jelen van. Amikor eszünk, a fogak felszínén szabad szemmel láthatatlan plakkréteg képződik. Összetétele főként ételmaradék, mely a baktériumok szaporodásához is hozzájárul.
S hogy miként alakul ki a plakk? A nyálban ásványi anyagok vannak, amelyek egyre szilárdabbá teszik ezt a réteget. Végül meszessé válik, s innentől kezdve fogkő lesz belőle.
A fogkő nemcsak az íny alatt jöhet létre, hanem fölötte is – sőt, a leginkább használt, kis- és nagy őrlőfogak, metsző és szemfogak belső részén is kialakulhat.
Noha megjelenésre nem mindenkit zavar a plakkréteg, komoly fogágybetegségeket okozhat. Ha begyullad az íny, azt a páciens észreveszi: előbb csak vörösessé válik, megduzzad, később vérezni is kezdhet. Ilyen esetekben is mindenképp el kell távolítani a fogkövet, mert a tartós fogínygyulladás következtében akár el is sorvadhat az íny.
Továbbhaladva, ha a gyulladás átterjed az állkapocs-csontra, a fogak kilazulnak és akár lassan ki is hullhatnak.
A fogkő kialakulása speciális fogkrémmel, gyakori fogmosással megelőzhető
Van esély a fogkő megelőzésére?
Jó hír azoknak, akik gyakran mosnak fogat, hogy ha ezt napi háromszor-négyszer megteszik, valamint olyan fogkrémet használnak, amely meggátolja a lerakódást, a fogkövet meg lehet előzni – vagy ha teljesen nem is küszöbölhető ki, kisebb mértékű kárt okoz.
A fogkövet speciális, depurátor eszközzel távolítják el. A művelet kissé kellemetlen, de nem fáj. Az eljárást követően mindig polírozzák a fogakat.
Kapcsoldódó cikk:
Hogyan kezelhetjük a fogeróziót?
Dobj a mosolyon! - Esztétikai műveletek a fogon
B.A.