Ha elveszítjük a fog védőjét…
Mi történik, ha a sav megtámadja a fogzománcot? Kialakul a fogerózió, ami nem túl örvendetes ránk nézve. A zománc ugyanis védi a fog dentinjét, s nélküle érzékenység és fájdalom léphet fel.
Fogainkat a lehetőségekhez mérten óvnunk kell. Az egyik legkomolyabb probléma a fogerózió, amellyel szemben érdemes védekezni.
De mi is ez? Az erózió akkor jön létre, amikor a fogzománcot megtámadja a sav. A zománc egy kemény védőréteg, ez óvja az érzékeny dentint. Nem nehéz kitalálni, hogy ha a zománc sérül, az alatta levő dentin körül megszűnik a védelem – ez pedig fájdalomhoz, érzékenység érzethez vezethet.
Sokat teszünk a fogerózióért a szénsavas italokkal is
Honnan tudhatjuk azonban, hogy fogerózióval küzdünk? Az eróziónak van jele: a fogon lyukacskák képződnek, felszínének megjelenése megviselt, akár le is törhet a fog széle. Ez ugyancsak oda vezet, hogy a dentin „szabadon marad” – színe sötétebb, sárgásabb, mint a zománcnak, innen is észrevehető, hogy valami gond van.
S mivel a dentin érzékeny, a hidegre és a melegre a fog fájni kezdhet, de jellemző a savas ételekre és italokra való érzékenység is.
Mi miatt alakul ki a fogerózió?
Minden alkalommal, amikor savas élelmiszert vagy italt fogyasztunk, a fogzománc lágyabbá és rövidebbé válik, veszít ásványi tartalmából.
A nyálunk lassan semlegesíti ezt a savat és állítja vissza a száj természetes egyensúlyát. S ha a savas „támadás” túl gyakran történik, vagyis sűrűn eszünk-iszunk ilyen ételeket, folyadékokat, akkor a nyálnak esélye sincs időben semlegesíteni a savat. A zománc elkezd leépülni.
Azaz, idővel a fog felszíne „elfogy”…
Sajnos könnyen elérhetjük a fogeróziót - s nem is tudunk róla
A fogerózióhoz hozzájárulhatnak bizonyos egészségügyi problémák is. A bulimia például kifejezetten olyan állapot, amelyben nemcsak túl soványra fogy a páciens, de a gyakori hányás miatt – amely savat tartalmaz -, a fogzománc is kopni kezd.
Ugyanez a helyzet reflux esetén, amikor a gyomorban keletkező sav feljön a szájba, illetve ha sérve, nyelőcső problémája van valakinek. Amennyiben túl sok alkoholt fogyasztunk, a hányás miatt szintén a fogzománc károsodik.
Cikkünket folytatjuk a fogerózió megelőzési lehetőségeivel.
Kapcsolódó cikk:
Miből jutunk értékes fluoridhoz?
B.A.