Megint szuvas a fogam! De miért?
A fogorvoshoz járás nem tartozik kedvenc elfoglaltságaink közé – nem véletlenül, hiszen bármilyen kíméletes eljárásokkal dolgozik is a doktor, máig félünk tőle. Mi miatt alakulhat ki a fogszuvasodás, újra és újra?
A leggyakoribb ok, amiért fogorvoshoz fordulunk, a fogszuvasodás. Általában ha jelentkezik panasz, azaz a fog elkezd fájdalmat is produkálni, felkeressük a doktort.
Mi is a fogszuvasodás?
A fogszuvasodás a fog károsodása, amely érintheti a külső felét, a zománcot és a belsőt, a dentint is. Hogy mi a szuvasodás oka, azt igen könnyű megválaszolni: leginkább az váltja ki, hogy a szénhidrátok, mint amilyen a kenyér, gabonapehely, tej, üdítő, gyümölcs, sütemény vagy cukor a fogra tapadnak, ragadnak, egyszóval hosszabb időre ott maradnak.
Fogszvasodásra fúrás és tömés a megoldás
A szájban levő baktériumok savvá alakítják őket. A baktérium, a sav, az ételmaradék és a nyál összeadódik, plakká formálódik, amely a foghoz tapad. A plakkban levő sav feloldja a fogzománcot, lyukakat létrehozva.
Kinél fordul elő gyakran?
Sokan azt gondolják, hogy a fogszuvasodás elsősorban a gyermekeknél jellemző, ám ez nem igaz. A kor előrehaladása, a szájban végbemenő változások miatt a felnőtteket is fogékonnyá teszi rá.
Sőt, ahogy idősödünk, az íny is hajlamos kissé elválni a fogaktól, sok esetben ennek ínybetegség az oka.A probléma miatt a gyökerek sokkal inkább ki vannak téve a plakk megjelenésének. S ha eközben még sok cukros vagy magas szénhidrát-tartalmú ételt is eszünk, hamarabb kialakul a fogszuvasodás.
Idősebb felnőtteknél gyakori, hogy a tömések mentén alakul ki szuvasodás. Sajnos, általánosságban jellemző, hogy több fogorvosi látogatásra szorulnak, mert szervezetük nem jutott elég fluoridhoz gyermekként, vagy nem részesültek megfelelő fogászati ellátásban. Az évek során a tömések meggyengülhetnek, vagy el is törhetnek. A résekben baktériumok gyűlnek meg és kialakul a fogszuvasodás.
A fogszuvasodás mielőbbi kezelést igényel
Honnan tudhatjuk, hogy szuvas a fogunk?
A fogorvosnál tett látogatás alkalmával kiderül, ha probléma van valamelyik fogunkkal. Amennyiben a szuvasodás már előrehaladottabb, sokszor fájdalom is érzékelhető – különösen, ha hideg vagy meleg éri, esetleg édeset eszünk. Olykor a fogon gödrök és lyukak is láthatók.
A fog kezelése függ attól, milyen állapotban van a szuvasodás. A leggyakoribb, hogy a fogorvos eltávolítja a fog szuvas részét fúróval, majd tömést tesz bele. Utóbbi ezüst ötvözetből, aranyból, porcelánból vagy kompozitból készül. Ezek az anyagok biztonságosak.
A higany alapú - amalgám - töméseket illetően egyre többen aggódnak, s cseréltetik őket biztonságosabb változatra. A tömésekre kialakuló allergia igen ritka.
Kapcsolódó cikk:
Készíts fogszuvasodás elleni maszkot!
Ezt tedd a fogadra gyorsan, ha fáj!
B.A.