2016. 10. 27. - 12:40

A szájszagot komoly betegség is okozhatja

A szájszagot komoly betegség is okozhatja

Ha valakit megcsapott már egy másik ember kellemetlen szájszaga, vagy esetleg őt magát figyelmeztették, hogy rossz a lehelete, tisztában van azzal, mennyire kínos ez. De vajon tudjuk, mi válthatja ki és hogyan előzhetjük meg a szájszagot?

A rossz lehelet olykor akkor is előfordul, ha egyébként nem jellemző ránk. Mint tudjuk, a fokhagyma általában szájszagot okoz. Az egyéb okokból előforduló rossz lehelet azonban rendkívül kellemetlen helyzeteket hoz létre, annak is, akitől ered és annak is, akivel beszélget az illető. Az egyik sok esetben nem tud róla, hogy szájszaga van, a másik pedig nem mer szólni neki.

A rossz lehelet legfőbb okairól előző cikkünkben szó esett, de lássuk, mi válthatja még ki a szájszagot, miként tudjuk azt elkerülni.

A szájszag nagyon kellemetlen gond - az okát kell megtalálni

A szájszag nagyon kellemetlen gond - az okát kell megtalálni

1.Száraz száj: az ún. xerostomia olyan állapot, amely a nyálképződés csökkenését okozza a szájban, s eredménye a szájszárazság. Több dolog is kiválthatja, ezek közül néhányat csak orvos tud kezelni. A nyál fontos, hiszen nedvességet termel, ez segít bennünket hozzá a megfelelő rágáshoz és nyeléshez.

Természetes módon tisztítja a szájat, részt vesz a fogszuvasodás megelőzésében. Ha szájszárazságot tapasztalunk, rossz lehelet jelentkezhet, mivel az élelmiszer részecskék a szájban maradnak, rothadásnak indulnak és igen kellemetlen szagot okoznak, amikor kilélegzünk.

2.Dohányzás: a cigarettázás hatása általános egészségünkre nézve is rémisztő. A dohányban több mint 4 ezer vegyi anyagot azonosítottak, ezek közül 200 mérgező. A tüdőrák és a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) kialakulása egyértelműen esélyes, ha valaki dohányzik – ám ugyanígy a fogágybetegségé is. Sőt, a cigarettázás ezen probléma fő oka.

Hogy miért? A cigarettából eredő füstöt beszívjuk a tüdőbe, majd kifújjuk az orron és szájon át. Ez azonnal hat a leheletre, ugyanis a vegyi anyagok és füstmaradék a szájban és a légutakban maradnak. A folyamatos dohányzás pedig hozzájárul az ínybetegségekhez, ami szintén a szájszag egyik fő oka.

3.Egészségügyi állapotok: a megmagyarázhatatlan vagy krónikus rossz lehelet egy háttérben meghúzódó, egészségügyi probléma vagy betegség jele lehet.

A rossz lehelet hátterében sokszor egészségügyi probléma áll

A rossz lehelet hátterében sokszor egészségügyi probléma áll

A cukorbetegeknél például jelentkezik az ún. ketoacidózis, amikor nincs elegendő glükóz a vérben, hogy a szervezet energiaként használhassa azt. Ennek nyilvánvaló jele a gyümölcsszerű illat a szájszagban. Az étkezési rendellenességekkel küzdők szintén halitózist tapasztalhatnak, akárcsak azok, akik gyakran diétáznak.

A halszagú, vagy vizelet, ammónia szagára emlékeztető lehelet ugyanakkor a krónikus vesebetegség jele. Hosszas hányás után vagy bélrendszeri problémákat követően a leheletnek székletszaga is lehet.

Az orrmelléküreg-gyulladás vagy tüdőfertőzések szintén kellemetlen leheletet okoznak. Ha egy gyermeknél érzékelünk szájszagot, érdemes megnézni, nem szorult-e valami az orrába.

A rossz lehelet megelőzése és kezelése

Természetes, hogy a szájszag elkerülése és kezelése érdekében előszöris annak okát kell azonosítani. Menjünk el fogorvosunkhoz, ha krónikus rossz leheletet tapasztalunk, azaz a probléma nem múlik el. A rágógumik, cukorkák és szájsprayek csupán átmenetileg nyújtanak megoldást.

Kapcsolódó cikk:

Tudjuk, mi okozza a rossz leheletet?

Fogaink elárulják, hogyan étkezünk

Szívbemarkoló a fogak elhanyagolása - szó szerint

B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.