Tudjuk, mi okozza a rossz leheletet?
Aki már érezte egy másik ember rossz leheletét, vagy ő maga volt kénytelen szembesülni a sajátjával, tudja, mennyire kínos és kellemetlen dolog ez. De vajon azzal is tisztában vagyunk, mi okozza ezt és hogyan kerülhetjük el?
A rossz lehelet vagy halitózis meglehetősen kellemetlen állapot, amely bármikor, bárkit érinthet. Számos oka lehet, melyek többsége szerencsére megelőzhető és könnyen kezelhető – ugyanakkor bizonyos egészségügyi problémák eredménye is lehet.
A krónikus szájszag hátterében belgyógyászati probléma állhat, ezért fogorvosunknak vagy orvosunknak ilyen tapasztalat esetén érdemes elküldenie bennünket egy komolyabb vizsgálatra.
A fokhagyma és bizonyos fűszerek is okozhatnak rossz leheletet
Mi minden okozhat még szájszagot?
1.Ételek és emésztés
A rossz lehelet egyik fő oka lehet az étel, amit megeszünk. A fokhagyma, hagyma, káposzta és bizonyos fűszerek eredményezhetnek szájszagot, amikor az emésztést követően felszívódnak a véráramban. Amikor aztán a vér a tüdőkbe jut, az elfogyasztott élelmiszer szagát kilélegezzük.
Az emésztés szintén okozhatja a rossz leheletet. Az emésztési folyamat során képződött gázok a szájon keresztül is távozhatnak. A nem megfelelő emésztés székrekedést és egyéb rendellenességeket válthat ki a bélben, mely szintén hozzájárulhat a szájszag kialakulásához. Ez az emésztés közben képződő gázok eredménye.
2.Ritka fogmosás és fogselymezés
Egyértelműnek tűnik, hogy ha nem mossuk és selymezzük rendszeresen fogainkat, akkor számíthatunk rossz leheletre. De meglehetősen sokkoló lehet, hogy ez mennyire így van! A hanyag száj- és fogápolás nagymértékben hozzájárul a szájszaghoz – az ott maradt, bomló élelmiszer-részecskék és baktériumok ugyanis gondoskodnak róla.
Előfordulhat, hogy az ételmaradék, amit fogkefével sem tudunk kiszedni a fogak közül, „csapdába esik” a szájban. Ennek jellemző területe a bölcsességfog környéke vagy a nyelv is, amelynek apró tüszőiben benne maradhat. Ám elég, ha valaki nem elég alaposan mossa a fogát.
Az emberi száj ideális hőmérsékletet biztosít ahhoz, hogy az élelmiszer darabok bomlani kezdjenek. Amikor kilélegzünk, a bomlásban levő étel, a baktériumok és a plakk együttes szaga okozhat nagyon kellemetlen leheletet.
A rossz szájszag hidegzuhanyként érheti azt, akivel beszélgetünk
3.Betegségek és fertőzések a szájban
Bizonyos egészségügyi problémák, így például a fogágybetegség közvetlenül kapcsolódnak a szájszaghoz. Ezt szintén a nemtörődöm fogmosás- és fogselymezés válthatja ki. A fogágybetegség egyik legcsalhatatlanabb jele egyébként éppen a rossz lehelet – a plakk, a baktériumok és a bomlásban levő élelmiszermaradékok hozzájárulnak a szájszag kialakulásához, ahogyan a finom szöveteket is pusztítják, melyek a fogakat körülveszik.
Ugyanaz a baktérium, amely az ínybetegséget és a fogszuvasodást, vagy éppen a fogtályogot okozza, felelős a halitózis jelentkezéséért is.
A cikket folytatjuk a rossz lehelet további okaival!
Kapcsolódó cikk:
Fogaink elárulják, hogyan étkezünk!
Vedd észre a fogágybetegséget!
Cigi és fogak: mi a baj a dohányzással?
B.A.