2025. 01. 22. - 08:30
Videóval - Vadonatúj technológiák a mezőgazdaságban: a magyar gazdák is kezdhetnek ujjongani
Számos új autonóm technológiával működő gépet mutatott be a 2025-ös CES kiállításon az egyik legismertebb mezőgazdaságigép vállalat, amelyek a tereprendezésben is segítséget nyújtanak.
Nem kevés új, autonóm géppel rukkolt elő idén a Las Vegas-i Consumer Electronics Show-n (CES) a John Deere vállalat – a technológiai kiállításon a mezőgazdaságban, az építőiparban és a kereskedelmi tereprendezésben jártas eszközöket mutatott be.
A Deere autonóm technológiáját először a 2022-es CES-en vonultatták fel.
Második generációs autonóm készletekkel a nagyobb önállóságért
A vállalat második generációs autonóm készlete fejlett számítógépes látást, mesterséges intelligenciát és kamerákat kombinál, segítve a gépeket a környezetükben történő navigálásban.
Bár ezen iparágak mindegyike megtapasztalja a saját kihívásait, mindegyikben közös probléma a képzett munkaerő elérhetősége. A vállalkozók ugyanis nehezen jutnak képzett emberekhez. Olvasd el: Csendes profi az új önjáró traktor
Vadonatúj technológiák a mezőgazdaságban: a magyar gazdák is kezdhetnek ujjongani
Mint arról Jahmy Hindman, a John Deere technológiai igazgatója beszámolt, mezőgazdasági, építőipari és kereskedelmi tereprendezéssel foglalkozó ügyfeleiknek nem kevés olyan munkájuk van, amelyet a nap és az év bizonyos szakaszaiban szükséges elvégezni, de ehhez nem áll rendelkezésre elegendő és képzett munkaerő.
„Az autonómia segíthet megbirkózni ezzel a kihívással. Ezért bővítjük technológiai készletünket, hogy több gép legyen képes biztonságosan és önállóan működni egyedi és összetett környezetben. Ez nem csak ügyfeleink javát szolgálja majd, mindannyiunknak jól jön, akik számítanak rájuk az élelmiszer-, üzemanyag-, rost gondozás, infrastruktúra- és tereprendezés terén” - fogalmazott Hindman.
Vadonatúj technológiák a hatékonyságért
A Deer vállalat autonóm gépekre történő terjeszkedése viszonylag új, ám valószínűleg segít megőrizni a vállalat piacvezető pozícióját.
Lássuk, milyen technológiai újdonságokkal álltak elő a CES kiállításon.
-Autonóm 9RX traktor nagyüzemi mezőgazdasághoz
A talajművelés az év egyik legforgalmasabb időszaka a gazdálkodók számára. A második generációs autonómia készlettel - amely 16 különálló kamerát tartalmaz és 360 fokos nézetet biztosít a mezőgazdasági táblákon - a gazdálkodók eltávolodhatnak a géptől és más fontos munkákra összpontosíthatnak.
A fejlett autonómiakészlet nagyobb távolságok esetén is pontosan kiszámítja a mélységet, így a traktor több felszerelést húzhat és gyorsabban is haladhat.
-Autonóm 5ML gyümölcsös traktor légfúvással történő permetezéshez
A növények védelme légfúvásos permetezéssel kihívást jelentő, ismétlődő munka. A legújabb autonómia készlettel – mely kiegészített Lidar érzékelőkkel láttak el – kezelni lehet a gyümölcsösök sűrű lombkoronáit, míg az eredeti gépet dízelmotorral kínálják.
Érkezik hamarosan a jelenleg piacon lévő dízel 5M/ML modellekhez hasonló méretű és kapacitású akkumulátoros elektromos traktor is.
-460 P-Tier autonóm csuklós dömper (ADT) kőbányai műveletekhez
A kőbányákból szállítják az utak, épületek és infrastruktúra építéséhez nélkülözhetetlen alapanyagokat - ez egy összetett folyamat az anyagok bányászata, feldolgozása és a szállítás tekintetében.
A második generációs technológiai felszerelés alkalmazásával az ADT ellátja az anyagok kőbányából szállításának monoton feladatait, megkönnyítve a folyamat különböző lépéseit.
-Autonóm akkumulátoros elektromos fűnyíró kereskedelmi tereprendezéshez
A kereskedelmi tereprendezés igencsak versenyképes iparág, s a különböző ajánlatok támogatásához szükséges a személyzet is.
Az autonóm kereskedelmi fűnyíró ugyanazt a kameratechnológiát használja, mint a többi önálló Deere gép, de kisebb léptékben, mivel a gép kisebb helyigényű.
A két elülső, bal, jobb és hátsó kamerával 360 fokos lefedettség érhető el, így a személyzet a munka egyéb aspektusaira fókuszálhat.
Autonóm lehetőségek a továbbiakban
Míg a Deere egyes gépei gyárilag készen állnak az önálló működésre, a második generációs érzékelési rendszer utólagos beszerelési készletként lesz elérhető bizonyos meglévő gépekhez – így az ügyfelek többféle lehetőséget kaphatnak az alkalmazáshoz, attól függően, hol tartanak technológiai felkészültségben.
A gépek egyébként a John Deere Operations Center Mobile-on, vagyis a vállalat felhőalapú platformján keresztül kezelhetők.
Az alkalmazáson keresztül a felhasználók élő videóhoz, képekhez, adatokhoz és mérőszámokhoz is hozzáférhetnek, illetve a különféle tényezőket, például a sebességet is módosíthatják.
Bármilyen munkaminőségi rendellenesség vagy gépegészségügyi probléma esetén a felhasználók távolról értesítést kapnak, hogy elvégezhessék a szükséges módosításokat.
B.A.