2020. 02. 07. - 09:00
Robotizált folyamat-automatizálás: 4 munkaerő-típus, akire biztosan szükség van
Akár az IT-ban dolgozunk, akár üzletágat vezetünk vagy dolgozója vagyunk egy cégnek, s előremutató ötleteink vannak az automatizáció és a folyamatos javulás, fejlődés terén, szükségünk van néhány kulcsfontosságú emberre, akik részt vesznek ebben.
A robotizált folyamatautomatizálás (RPA) megvalósítása könnyen telepíthető, könnyen használható technológia, amely együttműködik a meglévő rendszerekkel a hétköznapi feladatok és folyamatok automatizálása céljából az egész vállalaton belül.
A Gartner vezető kutató és tanácsadó vállalat tapasztalatai szerint átlagosan 6,8 emberre van szükség, akik átlagban 3,7 különféle funkciót látnak el, ahhoz, hogy síkra szállhassunk az RPA telepítéséért.
A telepítésre vonatkozó döntést nagyjából 5 hónap meghozni. De vajon kikre van szükség ahhoz, hogy a döntés pozitív legyen?
1.Vezetés: nélkülözhetetlenek a költségvetés megszerzéséhez és a felülről lefelé irányuló támogatáshoz, ha be szeretnénk vezetni a robotizált folyamatautomatizálást. Szükség van rendszeres egyeztetésekre a vezetővel, hogy a szoftverrobot képességeit időről-időre megvitassuk vele, ahogyan a költségeit is.
2.Információs technológia (IT): az RPA egy viszonylag egyszerű technológia, amely azonban a jelenlegi szoftverre épül. Annak oka, hogy sokan kedvelik az RPA-t, többek között az, hogy nem telik hónapokba vagy évekbe a telepítése, s a hozzáértő üzletemberek saját maguk is létrehozhatják őket.
Négy munkaerő-típusra biztosan szükség van a robotizált folyamatautomatizálás során
Ugyanakkor az IT így is nagy szerepet játszik a szerver és a teljes infrastruktúra működtetésében, a technológia és a biztonság kezelésében. Ezt a kritikus csoportot tehát nem szabad figyelmen kívül hagyni.
3.Üzlet- és folyamattulajdonosok: őket a legegyszerűbb bevonni a robotizált folyamatautomatizálásba, mivel ők küzdenek nap mint nap a lassú manuális folyamatokkal.
Érdemes megvitatni velük, miként formálhatja át az RPA a munkafolyamatukat, többek között az értékesítés és marketing, a pénzügyi számvitel, a vevőszolgálat, a humán erőforrások, a beszerzés területét illetően.
4.Beszerzési osztály: feladata a szervezet stratégiai céljainak támogatása. A beszerzésben tevékenykedők gyakran panaszkodnak a költségmegtakarítás kapcsán, ami sokszor vezet konfliktushoz az üzleti egység és a beszerzési csapat között. A beszerzésnek azonban van tapasztalata az eladó fél bevonását, a tárgyalásokat, szerződéseket, valamint a jelentéseket illetően.
Önálló ötletekkel állhatnak elő: melyik RPA-árusító a legjobb, vagy éppen számunkra előnyös megoldás-e. Nem szabad kihagyni őket a robotizált folyamatautomatizálás bevezetéséből.
A robotizált folyamatautomatizálás elvárt készségei
Fontos kiemelni, hogy a sikerhez az RPA-fejlesztőnek is szüksége van nélkülözhetetlen készségekre.
A leglényegesebbek az alábbiak.
-Stratégiai tervezési készségek: a tervezés nélkülözhetetlen a szerep betöltéséhez. Az RPA-projekt tervezési céljainak vagy kezdeményezéseinek kitűzése és a munkafolyamat feltérképezése lehetővé teszi a könnyebb megvalósítást.
-Erős analitikai készség: szükséges, hogy az RPA-fejlesztő képes legyen elemezni a folyamatot és fejlesztési javaslatokat nyújtson. A robotizált folyamatautomatizáció elfogadásának egyik legfontosabb előnye, hogy javítja a munkafolyamatot, ezért RPA-fejlesztőként ezen munkakör betöltője felelős a technológia menedzseléséért.
-Problémamegoldó képességek: az automatizáció nem mindig megy elsőre simán. Hibák előfordulhatnak. A tesztelésért és a hibajavításért azonban az RPA-fejlesztő a felelős, vagyis fontos, hogy legyen képessége a robot hibakeresésére, időt takarítva meg.
-A programozási nyelvek megértése: kritikus fontosságú, hogy az RPA-fejlesztőnek legyen tapasztalata és átlássa az olyan programozási nyelveket, mint a C/C++, Python, Ruby és a Java (többek között). Csak néhány került felsorolásra, vagyis az RPA-fejlesztőnek szüksége lesz arra, hogy ne korlátozza képességeit a fent felsoroltakra.
László Adrienn