2025. 02. 12. - 13:53
Pusztító erejűvé fejlődhet a mesterséges intelligencia?
![Pusztító erejűvé fejlődhet a mesterséges intelligencia?](/upload/2025/Februar/pusztito_mi_Nyito.jpg)
Az autonóm rendszerek fejlődése komoly etikai és biztonsági kérdéseket vet fel, amelyeket sürgősen kezelni kell.
A mesterséges intelligencia (MI) fejlődése már régóta nem csupán sci-fi forgatókönyvek témája, hanem egy valóságos, mindennapi kihívás, amely számos előnyt és veszélyt hordoz magában. Stuart Russell, a kaliforniai Berkeley Egyetem professzora és a “Humánkompatibilis Mesterséges Intelligencia Központ” vezetője szerint a fejlett MI-rendszerek képesek lehetnek arra, hogy egy egész populációt kiirtsanak emberi beavatkozás nélkül. Ez az elképzelés nem csupán elméleti rémálom, hanem egyre inkább reális fenyegetés, különösen az autonóm fegyverek elterjedésével.
Az önállóan működő, mesterséges intelligencia vezérelte fegyverek olyan eszközök, amelyeket az emberi döntéshozatal kihagyásával is be lehet vetni. Ezek a rendszerek képesek felismerni célpontokat, támadást indítani és akár tömeges pusztítást véghezvinni, anélkül, hogy közvetlen emberi irányításra lenne szükség. A szakértők szerint ez az egyik legnagyobb veszély, amellyel az emberiség valaha szembesült.
![pusztito_mi_torzs](https://www.nice.hu/upload/2025/Februar/pusztito_mi_torzs.jpg)
Önálló életre kelhet a mesterséges intelligencia?
Russell és más kutatók figyelmeztetnek arra, hogy az ilyen típusú fegyverek bevezetése jelentős etikai kérdéseket vet fel. Ki vállalja a felelősséget, ha egy MI-vezérelt fegyver hibázik? Hogyan lehet biztosítani, hogy ezek az eszközök ne kerüljenek rossz kezekbe? A mesterséges intelligencia alapú hadviselés elkerülhetetlennek tűnik, de megfelelő szabályozás nélkül a következmények beláthatatlanok lehetnek.
A világ vezető technológiai szakértői és politikusai egyre gyakrabban hangoztatják, hogy globális szintű szabályozásra van szükség. Az ENSZ és a különböző civil szervezetek már dolgoznak azon, hogy korlátozzák az autonóm fegyverek fejlesztését és alkalmazását.
Bár a mesterséges intelligencia számos területen hatalmas előrelépéseket hozhat az emberiség számára – például az egészségügyben, az űrkutatásban vagy a klímaváltozás elleni harcban –, az ilyen fenyegetésekre is figyelni kell. A kérdés nem az, hogy az MI képes-e önálló döntéseket hozni, hanem az, hogy az emberiség hogyan kezeli ezt az új korszakot.
CS.SZ.