2019. 10. 30. - 10:15
Mesterséges intelligencia: robotrajok a mentési munkálatokban
Kutatók olyan apró drónokat alkottak, amelyek képesek teljesen önállóan feltérképezni ismeretlen környezetet. Ez jelentős előrelépés az úgynevezett rajrobotika terén.
Megalkották az apró drónokat, amelyek teljesen ismeretlen környezetet is felfedeznek önállóan. A kutatók a Science Robotics 2019 októberi számában közölték munkájuk eredményét, amely jelentős előrelépés az ún. rajrobotika terén: kihívás volt előállítani olyan drónokat, amelyek mindössze 33 grammot nyomnak, s autonóm módon kell navigálniuk, miközben rendkívül korlátozottak az érzékelési és számítási képességeik.
A kutatócsoport, amely a Liverpooli Egyetem, a TU Delft, valamint a Nijmegeni Radboud Egyetem szakembereiből állt, a rovarok navigációját vette alapul a miniatűr drónok létrehozásához.
A természet és a rovarrajok inspirálták őket, s úgy gondolták: a pirinyó robotok is képesek legyőzni egyéni korlátaikat, ha rajként működnek. Az apró és olcsó robotok raja el tud végezni feladatokat, amelyek jelenleg a nagyobb társaik számára nehézséget okozna.
A drónok rajban közlekedve mentési feladatokban vehetnek részt
Példának okáért a miniatűr repülő drónok raja feltérképezhet egy katasztrófa sújtotta területet, jóval gyorsabban, mint a nagyobb méretűek. Ilyen rajt eddig még nem hoztak létre.
A három egyetemről származó szakértőkből álló kutatócsoport – részben a holland nemzeti tudományos alapítvány NWO Természetes Mesterséges Intelligencia Program finanszírozásával – az elmúlt 4 évben arra törekedett, hogy olyan apró drónok raját dolgozza ki, amelyek képesek ismeretlen környezet felfedezésére.
A projekt célja az volt, hogy a drónrajokat mentési és keresési tevékenységekhez használhassák az emberek.
Az elképzelés szerint a jövőben a mentéssel foglalkozók szabadon engedhessék az apró robotokból álló rajt, így az feltérképezhet egy katasztrófa sújtotta területet, mint például összeomlott épületet – be tud ugyanis hatolni oda és releváns információval térhet vissza. A mentőcsapatok ezt követően a leginkább releváns területekre koncentrálhatnak, például azokra, ahol még vannak emberek az épületben.
A projekt tesztelése során a pirinyó drónokat kamerákkal látták el, s kiküldték egy irodai környezetbe, hogy megtaláljanak két próbababát, amelyek a katasztrófa áldozatait „játszották”. A teszt egyértelműen megmutatta a raj előnyeit.
A 6 drónból álló raj mindössze 6 percen belül fel tudta térképezni a nyitott szobák 80 százalékát, amely egy drón számára lehetetlen lett volna.
A raj alkalmazása a redundancia szempontjából is hasznos volt: az egyik megtalált egy áldozatot, a kamera hardverhibája miatt azonban képeket nem tudott küldeni róla. A másik azonban rögzítette azt a kamerájával.
Látható tehát, hogy a rajkutatás legnagyobb kihívása alaposan kidolgozni a miniatűr drónok egyéni intelligenciájának szintjét – mondta el Kimberly McGuire, PhD hallgató, a projekt doktorandusza, aki hozzátette: kezdetben elsősorban a drónok repülési képességeire koncentráltak. Ezután a módszert dolgozták ki, amellyel a drónok felismerik és elkerülik egymást.
A hardverek tökéletesítése azonban folyamatos.
László Adrienn