2024. 09. 16. - 09:25

Meglettek a gyilkosok - Bírósági hangfelvételeknél is berobban a mesterséges intelligencia

Meglettek a gyilkosok - Bírósági hangfelvételeknél is berobban a mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligencia a bírósági hangfelvételek feldolgozása terén is ígéretesnek tűnik. Megoldhatja például a problémát, amikor több beszélő hangja keveredik egy felvételen.

Forradalmasíthatja a mesterséges intelligencia a bírósági hangfelvételek feldolgozását.
 
A BBC beszámolója szerint különösen nagy hatást érhet el az MI olyan kihívások terén, mint amikor például több beszélő hangja keveredik egy felvételen, s a háttérzaj miatt érthetetlen a szöveg.
 
Ezek „kibogozása” azonban a mesterséges intelligencia számára nem okoz gondot.
 
A probléma előjött például egy amerikai háborús bűncselekmény kapcsán – emelte ki Keith McElveen, a Wave Sciences alapítója és műszaki igazgatója.
 
Egy, civilek ellen elkövetett gyilkosság elkövetőinek azonosítása volt a cél, azonban a felvételeken a hangok összemosódtak és ez rendkívül nehézzé tette a beszélgetések értelmezését. Olvasd el: Bűnöző lesz valakiből? Elárulja az MI
 
Bírósági hangfelvételeknél is berobban a mesterséges intelligencia
Bírósági hangfelvételeknél is berobban a mesterséges intelligencia
 
Szétválasztani az egyes beszédhangokat akusztikailag nagyon bonyolult.
 
Erre a feladatra adott megoldást egy mesterséges intelligencia alapú algoritmus, amely képes volt az egyes hangok eredetének beazonosítására és kiszűrésére.
 
Az algoritmus a hangok visszaverődését is figyelte, így csupán azokat a hangokat erősítette fel, amelyek az adott beszélőé voltak.
 
Elsőként tehát komoly siker az amerikai gyilkossági ügyben született, a felvételből ugyanis kulcsfontosságú bizonyíték lett.
 
Az eredetileg használhatatlan hangfelvétel a bíróságon végül komoly szerepet játszott, az FBI őrizetbe vett két bérgyilkost, akik mint kiderült, egy családi viszály alkalmával kaptak megbízást a gaztettre.
 
Az MI-technológiát azóta egyéb kormányzati laboratóriumok és az amerikai hadsereg is tesztelte. A módszer ugyanis használható szonárjelek analizálására is.
 
A Wave Sciences szeretné, ha a technológiát minél szélesebb körben alkalmazni lehetne, hogy  környezeti zajok mellett az emberi beszéd jól értelmezhető legyen.
 
A mesterséges intelligencia a hangfelvételek manipulációinak azonosítására is alkalmazható - biztosítva ezzel, hogy a bíróságokon bemutatott bizonyítékok hitelesek.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.