2025. 04. 03. - 08:20
Kína szerint a mesterséges intelligencia a zöld energiára átállás kulcsa

A mesterséges intelligencia technológia a kulcs a zöld energiára való átálláshoz – hangzott el a szén-dioxid-semlegességgel foglalkozó tudományos és technológia fórumon Kínában.
Mesterséges intelligencia (MI) technológia lehet a kulcs ahhoz, hogy zöld energiára váltson a világ – hangzott el egy kínai fórumon.
A mesterséges intelligencia technológia alkalmazása jelentősen javítja az energiafelhasználás hatékonyságát, s felgyorsítja a hagyományos, magas szén-dioxid-kibocsátású iparágak átállását a zöld, alacsony szén-dioxid-kibocsátású fejlődés irányába – mondták el szakértők a Zhongguancun Fórumon, a szén-dioxid-semlegességgel foglalkozó tudományos és technológiai összejövetelen Pekingben.
A mesterséges intelligencia technológia az innovációs lánc kulcspontja
„A mesterséges intelligencia technológia a jövő energiaszerkezetének innovációs láncának egyik kulcspontja. Nélkülözhetetlen szerepet játszik a zöld energiára való átállás előmozdításában és a szén-dioxid-semlegesség elérésében" – emelte ki Ding Chibiao, a Kínai Tudományos Akadémia alelnöke.
Hozzátette: ez a tendencia növelte a vegyipar hatékonyságát, előmozdította az energiamegtakarítást és a kibocsátáscsökkentést - ezzel is hozzájárulva Kína kettős szén-dioxid-kibocsátási céljaihoz: 2030 előtt a szén-dioxid-kibocsátás csúcsértéke, 2060 előtt pedig a szén-dioxid-semlegesség elérése a kitűzött cél. Olvasd el: Két új generatív mesterséges intelligencia-modellel állt elő Kína, olcsóbban

Kína szerint a mesterséges intelligencia a zöld energiára átállás kulcsa
Egyes vegyipari cégek úttörő szerepet játszottak az MI-modellek alkalmazásában, ami felkeltette az iparág érdeklődését ez a technológia iránt – jelezte Ye Mao, a CAS Dalian Kémiai Fizikai Intézetének kutatója és az intelligens vegyészmérnöki nagymodellcsapat vezetője.
A jelenlegi mesterséges intelligencia-modellek gyors fejlődése az iparágon belüli elfogadottság növekedéséhez vezetett.
A csapata által készített felmérés szerint közel 50 vegyipari vállalat mérnökei és technikusai próbálták ki az intelligens vegyi modelleket, s ez a szám folyamatosan növekszik – tette hozzá Ye Mao.
Egy intelligens kémiai ökoszisztéma felépítése eltart egy ideig
A Liu Zhongmin, a DICP igazgatója és a Kínai Mérnöki Akadémia akadémikusa által vezetett csapat 2016 óta elkötelezett az MI-technológia vegyészmérnöki fejlesztésben történő alkalmazása mellett.
A csapat 2024 márciusában dobta piacra a ChemELLM vegyészmérnöki nagymodellt, amely autonóm tervezést ért el, valamint a kémiai ismeretek visszanyerésének és folyamatainak optimalizálását. Novemberben megjelent a ChemELLM 2.0 is.
„A továbbfejlesztett változat jelentős javulást mutat az ipari katalízis, a vegyi alapok és a kémiai biztonság terén" - mondta Ye, hozzátéve: ezen fejlesztések lehetővé teszik az intelligens vegyi modellek számára, hogy a vegyi alkalmazási forgatókönyvek szélesebb körét lefedjék.
„A vállalatokkal folytatott interakcióink során azt tapasztaltuk, hogy a hagyományos mérnökök és a mesterséges intelligencia modell alapú ember-gép együttműködés még sokáig együtt létezik majd, s elérkezik az alkalmazkodás időszaka. Egy intelligens kémiai ökoszisztéma felépítése eltart egy ideig" – jegyezte meg a szakember.
Hozzátette: abban bíznak, hogy segítik a vegyipart az intelligens korszerűsítésében, fokozva a termelés hatékonyságát és a belső biztonságot. Emellett tovább támogatják az energiaforradalmat, a kettős szén-dioxid-kibocsátási célokat és az új iparosítást.
A CAS 2022-ben dolgozta ki a szén-dioxid-csúcs rendezvényt, illetve hajtotta végre a szén-dioxid-semlegességet támogató tudományos és technológiai stratégiai cselekvési tervet.
„A jövőben a CAS tovább mélyíti az együttműködésen alapuló innovációt a társadalom minden szektorával az interdiszciplináris és területek közötti integráció révén, hogy együttesen mozdítsa elő a mesterséges intelligencia által támogatott alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiafejlesztést" - mondta Ding Chibiao, a Kínai Tudományos Akadémia alelnöke.
B.A.